Bierzesz te leki? Uważaj, możesz stracić prawo jazdy!

Bierzesz te leki? Uważaj, możesz stracić prawo jazdy!

leki-wziewne

Podaj dalej

Lista leków, po których lekarze stanowczo odradzają prowadzenie pojazdów jest długa i szeroka. Jak się okazuje, są również takie środki, po których zażyciu możemy nawet stracić prawo jazdy. Jak to możliwe?

Syrop na utratę prawa jazdy

Jak powszechnie wiadomo, lekarstwa zawierające takie substancje jak kodeina, morfina, metadon, fentanyl czy petydyna – mogą realnie wpłynąć na naszą kondycję za kółkiem. Występują one w niewielkich ilościach np. w bardzo popularnych i ogólnodostępnych syropach na kaszel. Niestety oprócz działania leczniczego, zwłaszcza kodeina ma bardzo niekorzystne dla kierowców działania niepożądane. Należą do nich przede wszystkim senność, zawroty głowy, stany lękowe, otępienie, spowolnienie oddechu i nadmierne uspokojenie. Dlatego jeśli nasza terapia opiera się na środkach zawierających ww. substancje – absolutnie niewskazane jest wsiadanie za kierownicę.

Masz taką tablicę rejestracyjną? Grozi ci nawet 1000 zł mandatu!

W historii naszego kraju miała już miejsce sytuacja, kiedy po zwykłym syropie kierowca stracił prawo jazdy na 10 miesięcy i musiał zapłacić grzywnę w wysokości 550 zł. Zdarzenie miało miejsce w 2014 roku. Student zatrzymany przez policję został przebadany na obecność środków odurzających. Narkotest wykazał, że mężczyzna jest pod wpływem amfetaminy. Później okazało się, że kierowca był „czysty” a za błędne wskazanie testu odpowiedzialna była właśnie kodeina, która znajdowała w przyjmowanym przez studenta syropie przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Leki zawierające w swoim składzie kodeinę można kupić bez recepty w każdej aptece. Wśród nich znajdują się m.in. Solpadeine, Antidol, Nurofen Plus czy Ascodan.

Astmatyk czy kierowca po dragach?

Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na astmę. W wielu lekach wziewnych znajduje się substancja o nazwie Salbutamol. Gdy kierowca po inhalacji poddany zostanie badaniem za pomocą policyjnego testera, ten może dać wynik pozytywny na obecność amfetaminy. Taka sytuacja niestety zdarzyła się już w Polsce kilkukrotnie. Najgorsze jest to, że na miejscu kierowca nie jest w stanie udowodnić swojej niewinności.

Lek na astmę
Leki na astmę mogą dać pozytywny wynik na obecność amfetaminy

Mundurowy korzystając z atestowanego urządzenia może być święcie przekonany o prawidłowości badania. W takim przypadku zazwyczaj tracimy prawo jazdy, a walka o jego odzyskanie i dochodzenie swoich praw w sądzie może trwać długie miesiące. Jak się bronić? Niestety – dobrej metody nie ma. Kiedyś lekarze wydawali zaświadczenia lekarskie, które „upoważniały” kierowcę do zażywania niektórych środków, kiedy był on w trakcie leczenia. Niestety aktualnie nic takiego już nie funkcjonuje. Leki zawierające w składzie Salbutamol to m.in. Ventolin, Sabumalin, Aspulmo czy Buventol Easyhaler. Jeśli zatem wybieracie się w drogę po dawce jednego z tych środków – miejcie się na baczności.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News