Ekologiczna fabryka SEAT-a

Ekologiczna fabryka SEAT-a

2018_06_26_panele_slon_hb

Podaj dalej

Fabrykę SEAT-a w Martorell zasilają kolektory słoneczne o powierzchni 276 000 m2. Hiszpański producent konsekwentnie angażuje się w ochronę środowiska naturalnego, wyposażając swój flagowy zakład w instalację o powierzchni odpowiadającej 40 boiskom do piłki nożnej.

Panele ogniw fotoelektrycznych zasilane energią słoneczną generują 17 GHh rocznie. Wytworzona energia wystarczyłaby na codzienne ładowanie 3 milionów telefonów komórkowych bądź zaspokojenie zapotrzebowania na energię 15-tysięcznego miasta.

Przesilenie letnie odbywa się 21 czerwca i sygnalizuje początek trzech miesięcy przy najwyższych temperaturach dziennych. 903 minuty światła słonecznego odpowiadają najdłuższemu dniu w roku na półkuli północnej naszej planety. A Europa Południowa, w tym Hiszpania, mają od 2500 do 3000 godzin słonecznych rocznie. To niewątpliwie źródło energii, które SEAT wykorzystuje dzięki jednej z największych instalacji fotowoltaicznych w branży motoryzacyjnej.

Instalacja o imponującej powierzchni 276 000 m2 została zainaugurowana w 2013 roku. Łącznie ponad 53 000 paneli słonecznych tworzy sześć elektrowni. Kolektory słoneczne zainstalowane na konstrukcji jednego z parkingów pojazdów gotowych dostarczały prądu elektrycznego w ilości 11,2 GWh rocznie.

Z lotu ptaka

Nad poprawnym funkcjonowaniem instalacji fotowoltaicznej czuwa także dron wyposażony w czujnik i kamerę termograficzną. Przelatując nad fabryką raz w miesiącu, unosi się na wysokość 35 metrów, aby podczas 16 lotów kontrolnych zweryfikować działanie paneli.

SEAT zaoszczędził 4 000 ton CO2

SEAT, wypełniając międzynarodowe zobowiązania w trosce o ochronę środowiska naturalnego, dzięki kolektorom słonecznym zmniejsza roczną emisję CO2 o około 4 000 ton. To wynik porównywalny z rezultatem osiągniętym przez pięć centralnych parków razem, tzw. „zielonych płuc” o łącznej powierzchni 17 hektarów.

Uruchamiając nowy projekt, SEAT idzie z duchem czasu, wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne, aby ograniczać swój wpływ na środowisko. Poza panelami słonecznymi wykorzystuje inne rozwiązania sprzyjające redukcji zużycia wody, emisji CO2 oraz recyklingowi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News