Dakar to nie tylko sportowa rywalizacja. To też dbanie o środowisko i solidarność

Dakar to nie tylko sportowa rywalizacja. To też dbanie o środowisko i solidarność

9 interakcji
AP-1UG4XMF6W2111_hires_jpeg_24bit_rgb

Podaj dalej

Dakar – rajd, w którym wielka przygoda spotyka się z najnowocześniejszą techniką zawsze aspirował do budowania więzi międzyludzkich. Jeszcze podczas edycji afrykańskich wielokrotnie pokazywał swoją solidarność, biorąc udział w akcjach humanitarnych. Teraz, w Ameryce Południowej jest podobnie, chociaż realia i wyzwania są odmienne.

Z każdym rokiem podczas Rajdu Dakar podejmowane są coraz bardziej efektywne kroki na rzecz ochrony środowiska, odpowiednio do zmieniających się potrzeb. Plan działania na tegoroczną edycję Dakaru został stworzony we współpracy z władzami peruwiańskimi.

Począwszy od najwcześniejszych etapów prac zespół organizacyjny stara się układać trasę rajdu tak, aby omijać najcenniejsze obszary przyrodnicze. Głównymi partnerami są najważniejsze instytucje państwowe Peru – Ministerstwa Handlu Zagranicznego, Turystyki, Środowiska (w tym Narodowa Służba do spraw Naturalnych Obszarów Chronionych – SERNANP), Kultury i Edukacji. Dzięki tej współpracy możliwa jest identyfikacja obszarów, które pozostają całkowicie niedostępne dla ruchu podczas rajdu.

Liczby obrazujące wysiłki na rzecz ochrony środowiska:

– Ponad 300 punktów i 70 stałych znaków informacyjnych utworzono na obszarach cennych przyrodniczo od roku 2017
– Ponad 100 ton odpadów zebrano na biwakach
– “Zielone punkty” na wszystkich biwakach w celu selektywnego gromadzenia, przetwarzania i recyklingu szkodliwych i niebezpiecznych odpadów
– Ekwiwalent kompensaty 15 000 ton CO2 poprzez projekty środowiskowe: GREENOXX Madre de Dios Amazon REDD (walka z wylesianiem) i CIMA — Cordillera Azul (zachowanie terenów leśnych)

Solidarność jest w genach Dakaru. Wzajemna pomoc jest dla uczestników równie ważna, jak sportowa rywalizacja. Organizatorzy wspierają tego ducha biorąc udział w projektach społecznych. Od dekady Dakar współpracuje z TECHO – organizacją non-profit działającą w 19 krajach Ameryki Łacińskiej, budującą domy dla osób dotkniętych kataklizmami.

Dakar połączył także siły z Peruwiańskim Stowarzyszeniem Krwiodawców (które wystawia swój autobus podczas Feria Dakar – imprezy promującej rajd) i organizuje codzienne wizyty na biwakach dla dzieci z niezamożnych rodzin (łącznie 1 500 dzieci skorzystało z tej okazji).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News