Problemy z uruchomieniem silnika, mogą pojawić się w każdej chwili i bynajmniej nie jest to ściśle związane z panowaniem niskich temperatur na zewnątrz. Jak się okazuje, samochód potrafi czasami odmówić posłuszeństwa, z zupełnie błahych przyczyn. Jak je zdiagnozować i rozwiązać problem, wyjaśniamy poniżej.
Wielu kierowców zna ten moment, kiedy najbardziej mu się spieszy, a samochód nie odpala. To chwila w której „uruchamia sie” kierowca i nerwy sięgają zenitu. Tymczasem najlepiej jest trzymać emocje na wodzy i spokojnie poszukać przyczyn tego zdarzenia . Całkiem prawdopodobne jest, że przyczyny są banalne i problem możesz zlikidować sam. W związku z tym warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i co zrobić w takiej sytuacji.
Jak informują mechanicy, jest kilka głównych przyczyn sytuacji, w których dochodzi do braku możliwości uruchomienia samochodu. Oto najczęstsze z nich.
Śmigasz na rezerwie ? sprawdź stan paliwa
Tak, dobrze czytasz. Kierowcy często, źle oceniają możliwości samochodu i jeżdżą na rezerwie w przeświadczeniu, że limit kilometrów jeszcze się nie wyczerpał. Rozumiemy, że ceny na stacjach paliw są bolesne dla portfela, ale warto wiedzieć, że częsta jazda na granicy możliwości, może się skończyć niemiłą niespodzianką. Samochód z rezerwą paliwa, pozostawiony na wzniesieniu, to sprawdzony przepis na uziemienie samochodu.
Sprawdź czy pracuje pompa paliwa
Częstą przyczyną braku możliwości uruchomienia silnika, jest awaria pompy paliwowej. Jeżeli pomimo faktu, że nasz samochód jest zatankowany, nie możesz go uruchomić, dobrze jest wykonać mały test, który pozwoli ocenić, czy pompa paliwowa pracuje normalnie.
Aby to sprawdzić, ustaw kluczyk w pozycji zapłonu i zweryfikuj czy pompa paliwa podjęła pracę. Będzie o tym świadczyć cichy dźwięk, przypominający „buczenie”. Jeśli nic takiego się nie dzieje, przyczyną braku możliwości uruchomienia samochodu, jest fakt, że uszkodzona pompa nie zasysa paliwa ze zbiornika. Czasami zdarza się, że zapcha się dawno nie wymieniany filtr paliwa albo stare i zniszczone przewody paliwowe odmówią współpracy. To częsta bolączka wiekowych aut.
Samochód wcześniej tracił moc i nie odpala?
Usterka przewodów zapłonowych i świec, to według mechaników, najczęstszy winowajca, który odpowiada za problemy z uruchomieniem auta.
Jeżeli wcześniej miałeś do czynienia z sytuacją nierównej pracy silnika, bądź falowaniem obrotów, możesz być pewnie, że bez wizyty u mechanika się nie obejdzie.
falowały mu obroty). Świece podlegają regularnej kontroli i wymianie, a są szczególnie ważne w
Kręci z mozołem ale nie odpala
Kiedy po uruchomieniu zapłonu, silnik mozolnie kręci ale bez efektu, należałoby sprawdzić stan akumulatora. Taka sytuacja bowiem często wynika z faktu, że jest rozładowany.
Akumulator, podobnie jak inne części, ma ograniczoną żywotność, która mniej więcej upływa po okresie 5 lat od zakupu. Jeżeli uda ci się go podładować a na drugi dzień sytuacja się powtórzy, należy go wymienić i po kłopocie.
Jeżeli wymiana akumulatora nie załatwia problemu, a silnik nadal mozolnie kręci, wtedy należy sprawdzić rozrusznik.
Niestety diagnostyki nie przeprowadzimy bez pomocy mechanika a w zasadzie elektryka. Awaria rozrusznika może wystąpić dosłownie z dnia na dzień, ale wcześniej daje oznaki tego, że jego życie dobiega końca.
W związku z tym, jeżeli wcześniej słyszałeś niezbyt przyjemne odgłosy, to znak, że czas zająć się tym tematem.
Samochód kompletnie nie reaguje na próby uruchomienia
Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, za jak wiele usterek odpowiadają bezpieczniki. Wystarczy, że ulegnie on przepaleniu a część którą bezpośrednio zasila, odmówi posłuszeństwa (rozrusznik, pompa paliwa).
Jeżeli posiadasz instrukcję dla swojego samochodu, z łatwością sprawdzisz w jakim są stanie. Schemat bezpieczników z łatwością znajdziesz również w internecie.
Wszystkie powyższe informacje, w przystępny sposób zaprezentował znany z YouTube mechanik. Ciekawy materiał wideo na ten temat, znajdziesz poniżej.