ORLEN Team perfekcyjnie rozpoczyna RSMP

Mikołaj Marczyk Skoda Fabia Rally2 Rajd Żmudzi

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk dla których start w Rajdzie Żmudzi był elementem przygotowań do sezonu mistrzostw Europy, wygrali pierwszą rundę mistrzostw Polski.

Po zaciętej walce na ułamki sekund załoga ORLEN Team pokonała rewelację rajdu: Adriana Chwietczuka, którego pilotował Jarosław Baran. Obie Skody Fabie Rally2 dzieliło ostatecznie 11,5 sekundy. Dla Marczyka i Gospodarczyka to szósta wygrana runda RSMP i jedenasta wizyta na podium. Chwietczuk w czwartym starcie w RSMP wywalczył pierwsze podium. Dla Barana to 67 miejsce w czołowej trójce.

Na najniższym stopniu podium stanęła załoga Cais/Zakova w Fordzie Fiesta Rally2 (+33,0). Z podium o 0,9 sekundy rozminęli się Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (+33,9). Czołową piątkę zamknęli Callum Devine i James Fulton (+48,6).

Na szóstym miejscu rajd zakończył duet ORLEN Team: Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (+56,5), za którym znaleźli się w Volkswagenie Polo R5: Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (+58,3)oraz  Jacek Jurecki i Kamil Kozdroń (+1:23,2).

Z walką o zwycięstwo na początku ostatniej pętli pożegnał się Grzegorz Grzyb pilotowany przez Michała Poradzisza. Załoga Skody wypadła z trasy i straciła ponad pięć minut.

Czołową piątkę na Power Stage stworzyli Erik Cais, Mikołaj Marczyk (+0,9)m Callum Devine (+2,4), Grzegorz Grzyb (+4,9) oraz Adrian Chwiateczuk (+7,0). Według nieoficjalnych informacji zagraniczne załogi nie zgłosił się do cyklu RSMP. Oznacza to, że bonusowe punkty zgarną także Jacek Jurecki (+10,1) i Wojciech Chuchała (+11,3).

Na podium w klasyfikacji generalnej rajdu stanęli litewscy kierowcy: Vaidotas Zala, Martynas Samsonas i Vladas Jurkevicius. Mikołaj Marczyk był piąty.