Kamperem na rajd albo wakacje - podpowiadamy jak to zrobić

Kamperem na rajd albo wakacje - podpowiadamy jak to zrobić

webasto_fotolia_14912233_l_2013_09_03_orig_2887_gJbZ4m

Podaj dalej

Podróż kamperem jest porównywana do żeglowania na pokładzie jachtu. Nie trzeba być właścicielem dobrze wyposażonego domu na kółkach, żeby móc spędzić czas w stylu „wagabundy”. Sprawdzamy ile to kosztuje, gdybyście mieli ochotę nawet wybrać się na jedną z rund WRC,  a także co powinno znaleźć się na liście niezbędnego wyposażenia.

Nie bez powodów kamper porównywany jest bardzo często z jachtem. Ceny takich samochodów są zróżnicowane i jak w przypadku aut osobowych zależne od wielu czynników. W przypadku fabrycznie nowych modeli należy przygotować przynajmniej 150 tys. Warto dodać, że ceny topowych modeli bez większych problemów mogą sięgać ponad milion złotych!

fot. pzm.travel.com.pl

Rynek używanych kamperów pozostawia o wiele więcej pola do popisu. Tutaj ceny zaczynają się od nawet kilkunastu tysięcy zł, a za kilkadziesiąt można już mieć całkiem przyzwoity samochód kampingowy.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Jeżeli wakacje spędzone w kamperze mają być tylko jednorazowym wybrykiem lub jeżeli zamierza się korzystać z niego sporadycznie – na przykład raz lub dwa razy do roku – o wiele korzystniejszym i tańszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu kampingowego.

Kamil Kleczewski, Webasto Petemar: Obecnie bez większych problemów można znaleźć na polskim rynku firmy zajmujące się krótkoterminowym wynajmem samochodów kampingowych. Koszt wynajmu samochodu zależy nie tylko od modelu i czasu wynajmu, ale również od terminu. Wysoki sezon turystyczny trwa najczęściej od czerwca do września, a ceny rosną wtedy o około 20 do 30 proc. w stosunku do okresu niskiego. Do kwoty wynajmu należy doliczyć tak zwaną opłatę serwisową wynoszącą około kilkuset złotych. Obejmuje ona przygotowanie samochodu do jazdy, napełnianie butli gazowej, a także zestaw środków czystości i umycie auta po zakończeniu wynajmu. Niektóre z firm praktykują również opcję podstawienia kampera pod wskazany adres.

Wypożyczenie kampera wiąże się oczywiście z podpisaniem umowy i wpłaceniem kaucji – ta wynosi najczęściej 5 tys. zł. Poza tym  najemca musi spełnić odpowiednie kryteria, które również są uwzględnione w umowie – np. minimalny wiek. Standardowa umowa najczęściej zakazuje podróży poza kraje Unii Europejskiej, a taka wyprawa wymaga odpowiedniej zgody wynajmującego. Warto również pamiętać, że złamanie warunków umowy kończy się w większości przypadków całkowitą odpowiedzialnością finansową za powstałe szkody.

Wsiąść do Iveco nie byle jakiego i pojechać w świat – Polak zaprojektował niesamowitego campera

Jak wybrać kampera?

Bardzo istotnym punktem, którego nie można pominąć przy wyborze kampera na wakacje jest liczba miejsc. Należy przy tym mieć świadomość, że nie zawsze ilość foteli dla podróżujących jest taka sama jak liczba miejsc do spania. Oznacza to, że w niektórych przypadkach w kamperze może spać więcej osób niż podróżować. Taki zabieg stosuje się często przy ograniczonej ładowności samochodu, co również ma niemałe znaczenie. Posiadając prawo jazdy kategorii B trzeba bowiem uważać, aby DMC – a więc łączna waga samochodu, wszystkich podróżujących osób oraz całego wyposażenia nie przekroczyła 3,5 tony.

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie samochodu. Obecnie trudno znaleźć w wypożyczalni źle wyposażony samochód kampingowy, ale pomimo tego lepiej sprawdzić ułożenie mebli, wielkość lodówki i obecność lub brak zamrażalnika, a także konfiguracje kuchenki gazowej. Trzeba pamiętać, że w tym samochodzie spędzi się cały wakacyjny lub rajdowy wyjazd. Powinien więc maksymalnie spełniać nasze potrzeby. Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia w trasie bez np. kuchenki mikrofalowej, zmywarki lub piekarnika to takie kampery również można znaleźć w wypożyczalniach.

Nie mniej ważne jest wyposażenie łazienki. Te najczęściej nie są największe, ale zdolni inżynierowie na małej przestrzeni zdołali uporządkować wszystkie niezbędne elementy. Składana umywalka, rozkładane osłony prysznica czy zintegrowana toaleta są już praktycznie standardem.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jeżeli towarzyszami podróży będą zwierzęta domowe trzeba to wcześniej ustalić z wynajmującym. Wiele umów zakazuje obecności pupilów na pokładzie kampera.

W zależności od oczekiwań podróżujących samochód może być również wyposażony w szereg udogodnień ułatwiających podróżowanie dużym samochodem. Mowa o tempomacie, nawigacji satelitarnej, automatycznej klimatyzacji czy o systemie ułatwiającym zjazd ze stromych wzniesień.

Land Rover Defender Matzker MDX – nie zamieszkasz w nim tylko na księżycu

oprac. (JAB)
źródło: Webasto

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News