Nadmierne obciążenie akumulatora latem powoduje pogorszenie jego wydajności w okresie zimowym. Jak zatem zadbać o ten szczególnie ważny element samochodu?
Przed nadejściem zimy wymiana opon i sprawdzenie oświetlenia są dla nas oczywiste i naturalne, jednak wraz z coraz niższymi temperaturami i krótszymi dniami często zapominamy o akumulatorze, który zimą narażony jest na bardzo trudne warunki. Podgrzewana kierownica, fotele, lusterka oraz regularne używanie ogrzewania wymagają ogromnej ilości energii, co w większości przypadków bardzo obciąża baterię.
Tylko regularne sprawdzanie kondycji naszego akumulatora w specjalistycznym warsztacie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, szczególnie zimą. Najnowsze badania niemieckiego automobilklubu ADAC pokazują, że problemy z akumulatorem są przyczyną aż 39 proc. wszystkich awarii samochodów.
Regularna kontrola
Mróz i śnieg nie są jedynymi czynnikami negatywnie wpływającymi na akumulator w okresie niskich temperatur. Nieregularne używanie samochodu oraz pokonywanie nim krótkich odcinków również mogą negatywnie wpłynąć na poprawny rozruch. Przy wymianie opon w warsztacie lub podczas kontroli reflektorów warto zatem poprosić również o sprawdzenie akumulatora. Taka kontrola jest z reguły bezpłatna i trwa zaledwie kilka minut.
Wymiana
Każdego kiedyś to czeka. Choć w większości przypadków wymiana akumulatora zwykle nie jest niczym trudnym, to niestety, nie jest to już regułą. W nowych autach, naszpikowanych elektroniką, zamontowanie nowej baterii wymaga już specjalnych urządzeń diagnostycznych i przeszkolonego personelu. Wymiana akumulatora wymaga fachowej wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi, aby przykładowo nie przerwać obwodu elektrycznego pomiędzy akumulatorem a komputerem pokładowym. Ponadto dostęp do akumulatora nie zawsze jest łatwy, niekiedy jest on zabudowany w bagażniku lub w przestrzeni pod nogami, gdzie trudno się dostać. Dlatego nie należy wymieniać akumulatora we własnym zakresie. Pamiętajcie, że nieprawidłowo zdefiniowany w systemie akumulator może spowodować uszkodzenie elektroniki auta, oraz może doprowadzić do konieczności przeprogramowania komponentów elektronicznych a nawet utraty danych w jednostkach sterowania!
Żywotność akumulatora
Cykl życia współczesnego akumulatora zależy od bardzo wielu parametrów. Są to np. model auta, jego wyposażenie, a także warunki eksploatacji. Czy mityczny, trwały akumulator starszego typu wytrzymywałby długo we współczesnych samochodach? Nie. Dlatego zwłaszcza zimą, gdy ogrzewanie tylnej szyby oraz inne urządzenia elektryczne dodatkowo obciążają baterię, należy przynajmniej raz w miesiącu zaplanować dłuższy przejazd w celu jej doładowania. Regularną obsługę akumulatora należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku w specjalistycznym warsztacie, najlepiej w ramach przygotowania samochodu do sezonu zimowego.