Już od ponad 10 lat mamy obowiązek jazdy na światłach mijania bez względu na porę dnia czy roku. Przepis ten ma poprawiać nasze bezpieczeństwo, ale przyczynia się również do szybszego zużycia żarówek.
W standardowych reflektorach głównych najpopularniejszymi żarówkami są H1, H4 i H7. Znaczna większość samochodów na rynku posiada żarówki tego typu. Są to żarówki halogenowe, wypełnione gazem, zwanym halogenem, powstałym ze związków jodu i bromu. Dzięki temu możliwe jest podwyższenie temperatury żarnika, czego konsekwencją jest bielszy i jaśniejszy strumień światła.
Żarówki o oznaczeniu H1 czy H3 wyróżniają się tym, że mają jedno włókno. Tę drugą można poznać po tym, że ma przewód połączeniowy i ułożony w poprzek żarnik. Oba typy stosuje się często do lamp przeciwmgłowych, ale H1 używa się również w światłach mijania.
H7 ma także jedno włókno i charakterystyczny zamalowany czubek. Żarówki te mają bardzo dobry rozkład światła. Trwalsze od nich są H4, które mają dwa włókna. W tych żarówkach jedno włókno odpowiada za światła mijania, a drugie za drogowe.
Kupując żarówkę, zwróćmy uwagę na to, czy ma ona filtr UV. Zapobiega on matowieniu odbłyśnika i szkła reflektora. Żarówki bez filtra mogą tak uszkodzić reflektor, że jego skuteczność świecenia spadnie o 30%.
Pamiętajmy też, żeby przy okazji wymiany żarówek kupować wyłącznie produkty znanych i renomowanych firm. Części tego typu charakteryzują się dużą lepszą trwałością, są dobrze wykonane, nie oślepiają innych kierowców oraz posiadają wszelkie niezbędne atesty.
Nigdy nie powinniśmy kupować żarówek z niebieskimi bańkami. Takie produkty nie są dopuszczone do ruchu drogowego. Pochodzą one najczęściej z Chin i mało, że dają mniej światła od normalnych żarówek, to jeszcze pobierają od nich więcej prądu.
Na koniec radzimy również wymieniać żarówki parami. Po pierwsze dlatego, że jeśli się jedna spaliła, to druga również wkrótce dokona swojego żywota. Po drugie zakładając dwie nowe żarówki, otrzymujemy z obu reflektorów taką samą ostrość światła, co wpływa na nasz komfort jazdy.
Zdjęcia: swiatla.auto.pl