Wyprawa Marka Kamińskiego No Trace Expedition

Wyprawa Marka Kamińskiego No Trace Expedition

4 interakcje
Zakopane 22.05.2018 (10) fot. Bartek Solik

Podaj dalej

To najnowszy projekt Marka Kamińskiego – podróżnika, eksploratora, autora książek i zdobywcy dwóch biegunów Ziemi w jednym roku. NTE to podróż do Japonii samochodem elektrycznym Nissan LEAF, która rozpoczęła się w maju tego roku.

CEL PROJEKTU

Marek Kamiński podróżując samochodem elektrycznym, stworzonym głównie z myślą o miastach, chce nam uświadomić, że w taki sposób można przemierzać dalekie i trudne dystanse, a jednocześnie pozytywnie wpływać na otoczenie, chroniąc je przed szkodliwymi śladami ludzkiej działalności.

Ekspedycja ma pobudzić odbiorców do działania – do zrównoważonego, odpowiedzialnego stylu życia – w tym świadomego podróżowania. Podróżnik chce wykreować nowy standard podróżowania zgodny z zasadami natury, zwrócić uwagę na ważność edukowania w kontekście troski o środowisko, promować ekologiczne, zrównoważone wartości.

GENEZA NO TRACE

Filozofia wyprawy oparta jest na dotychczasowych doświadczeniach podróżnika – wszystkie wyprawy, które odbył ukazywały inne oblicze podróżowania. Genezą No Trace Expedition jest wędrówka na Biegun Północny i Południowy, kiedy jedynymi śladami jakie Marek Kamiński zostawił, były odbicia nart na śniegu, a wszystkie wyprodukowane śmieci zabierał ze sobą, pokazując tym samym, że wystarczy odrobina trudu, by podróżować w duchu „no trace”.

NO TRACE W DRODZE

Cały sposób przeprowadzenia wyprawy, czyli odżywianie, ubrania, zasilanie, aktywności będą oparte o innowacyjne technologie oszczędzające naturę. Idee i wartości projektu będą przejawiały się poprzez używanie: ekologicznych opakowań na żywność, jak i samej ekologicznej żywności, wody z butelki z filtrem, zasilania w postaci baterii ładowanych energią słoneczną, minimalistycznych zestawów ubrań – nanoubrań nieprzyjmujących zapachów, butów skonstruowanych z myślą o ekologii oraz samochodu będącego bazą do eksploracji świata, a jednocześnie zawierającego ekologiczny sprzęt do tej eksploracji (np. kajak z kartonu, rower).

NASZA MISJA

Mamy nadzieję, że ekspedycja zainspiruje wielu ludzi do zrównoważonego, odpowiedzialnego stylu życia. Tę ideę pragniemy połączyć z innowacyjnym podejściem – Leave Trail – za którym kryje się pozostawianie śladu, ale nie w przyrodzie, tylko w umysłach ludzi. Poprzez projekt chcemy wykreować nowy standard podróżowania zgodny z zasadami natury, zwrócić uwagę na ważność rozwoju i edukowania w obszarze podróży. Nasze działania mają na celu promowanie ekologicznych, zrównoważonych wartość oraz inspirowanie jak największej rzeszy ludzi do robienia rzeczy niemożliwych!

MOTTO EKSPEDYCJI

Mottem podróży jest uświadomienie, że „Troska o lepszy świat wymaga odwagi” – odwagi do zmiany swoich zwyczajów, odwagi w sięganiu po nowe technologie, odwagi w wychodzeniu ze swojej strefy komfortu, odwagi w robieniu rzeczy wciąż mało popularnych
w społeczeństwie, jak np. dbałość o środowisko, czy najbliższe otoczenie.

CZAS PODRÓŻY – MAJ – LIPIEC 2018

Będzie to ekspedycja z Polski przez Obwód Kaliningradzki, Litwę, Łotwę, Rosję i Syberię, Mongolię, Chiny, Koreę Południową aż do Japonii.

100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Wyprawa do Japonii idealnie wpisuje się w rządowy Program „Niepodległa”. Nie bez powodu, w tym szczególnym dla Polaków roku, trasa wyprawy wiedzie przez Syberię. Podczas podróży Marek Kamiński zamierza spotkać się z Polonią, by poznać historie ludzi zamieszkujących te tereny. Chciałby poruszyć tematy związane z tożsamością narodową Polaków mieszkających na obczyźnie, mówić o wartościach szczególnie dla nich ważnych, czyli wolności, poszanowaniu godności i praw człowieka oraz solidarności.

PARTNERZY PROJEKTU

Projekt No Trace Expedition skierowany jest do Partnerów, dla których ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu, a ich misją podobnie jak naszą, jest dbanie o środowisko naturalne i wykorzystywanie nowych technologii w służbie natury. Razem z Partnerami Projektu zamierzamy podkreślić aktywne działania na rzecz środowiska.

WSKAŹNIKI REALIZACJI PROJEKTU

Naszym zadaniem jest sprawdzenie z jakimi trudnościami zmierzy się wyprawa, kierowana określonymi zasadami, czyli oszczędzaniem natury i minimalizmem. Wnioski i przemyślenia powstałe w drodze zostaną zawarte w e-booku, filmie dokumentalnym oraz raporcie naukowo-badawczym, po to, by zmienić świadomość poruszanych tematów.

BIEŻĄCA RELACJA

Wyprawę można śledzić na profilu @marekkaminskiexplorer na Facebooku: www.facebook.com/MarekKaminskiExplorer/ oraz poprzez portal Traveler by ShareMap, a także stronę internetową www.marekkaminski.com. 4 czerwca podróżnik dotarł do Sankt Petersburga.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News