Politechnika Wrocławska we współpracy z Kołem Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych podjęła się organizacji SmartMoto Challenge we Wrocławiu.
SmartMoto Challenge to międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych. Rywalizują na nich ze sobą uczelnie z całego świata, które projektują i budują motocykl elektryczny od podstaw.
W trakcie trwania zawodów na kampusie Politechniki Wrocławskiej odbędzie się także dwudniowy Festiwal Elektromobilności współorganizowany z Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr, podczas którego swoje usługi i produkty zaprezentują firmy z branży automotive oraz związane z szeroko pojętą elektromobilnością.
Odwiedzający wydarzenie będą mogli doświadczyć przejażdżki pojazdami elektrycznymi (m.in. Teslą Model S i X czy Toyotą Prius Plug-in Hybrid, skuterami, rowerami czy hulajnogami). Liczne atrakcje przygotowano również dla dzieci m.in. strefę gier ekologicznych, fabrykę baniek mydlanych oraz zabawy sportowe.
Festiwal Elektromobilności odbędzie się 24 i 25 sierpnia 2018 r. w godzinach 11:00-17:00 w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej (pl. Grunwaldzki 11) oraz na Pasażu Studentów PWr.
SmartMoto Challenge polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu crossowego motocykla elektrycznego. Studenci w procesie projektowania muszą uwzględnić ramę, poszycie, zawieszenie, układ hamulcowy, sterowanie, zasilanie oraz inne elementy pojazdu.
Głównym celem współzawodnictwa jest wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie. Podczas zawodów oceniany jest motocykl i jego możliwości dynamiczne, statyczne, a także umiejętności drużyny w aspektach biznesowych. SmartMoto Challenge odbędzie się na kampusie Politechniki Wrocławskiej w dniach 24-25 sierpnia br. oraz na torze off-road przy Wzgórzu Kilimandżaro we Wrocławiu (ul. Chopina) w dniu 26 sierpnia w godzinach 10:00-16:00.
W zawodach będzie uczestniczyć 7 motocykli zbudowanych przez studentów z Polski i Rosji.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Energii, Minister Infrastruktury, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Środowiska oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Miasta Wrocław. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, dzięki zwycięstwu w programie „Aktywny Dolny Śląsk”.
Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL