Warszawie położono chodnik, który czyści powietrze ze spalin samochodowych. Wszystko za sprawą specjalnego materiału.
Dzięki unikalnej mieszance betonu rozkładającej szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu, może on pomóc w miejskiej walce ze smogiem. Zastosowanie nowatorskiego materiału było najpierw testowane przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego.
Innowacyjny beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu), które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się.
Zachęcające wyniki badań sprawiły, że specjalny, eksperymentalny, beton o powierzchni boiska piłkarskiego został położony między biurowcami Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. To pierwsze wielkopowierzchniowe wykorzystanie betonu czyszczącego powietrze w projekcie komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerami projektu są Skanska – inwestor i generalny wykonawca Generation Park oraz firma Górażdże Cement S.A – producent betonu.