W tym tygodniu paliwo potanieje? Jest na to spora szansa

W tym tygodniu paliwo potanieje? Jest na to spora szansa

EFECTA-ORLEN-REKLAMA

Podaj dalej

Według analityków e-petrol ceny paliw w tym tygodniu powinny się obniżyć. To świetny prognostyk w przedostatnim tygodniu wakacji.

W okresie między 19 i 25 sierpnia spodziewać się możny kolejnych obniżek na stacjach benzynowych. Jeśli zatem jeszcze nie zdążyliście się wybrać na urlop, to może być dobry moment.

Jak podano, średnia cena benzyny 98-oktanowej w nadchodzącym tygodniu ulokuje się w przedziale 5,36-5,47 zł/l. Wskazano, że spadek możliwy jest także dla benzyny 95-oktanowej, która może kosztować 5,02-5,13 zł/l. Dla oleju napędowego analitycy e-petrol.pl prognozują, że średnia jego cena wyniesie 4,95-5,06 zł/l. „Jeżeli chodzi o średnią cenę autogazu na polskich stacjach, jej poziom znajdzie się między 1,95 i 2,02 zł/l.” – szacują.

Analitycy zwrócili ponadto uwagę, że – w trakcie mijającego tygodnia notowania ropy na giełdzie w Londynie przekroczyły na chwilę 60 dolarów, notując we wtorek lokalne maksima cenowe na poziomie 61,5 dol. Wskazali, że trend zwyżkowy był jednak chwilowy, już w piątek przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacą niewiele ponad 59 dolarów.

Według e-pertol, argumentów za odbiciem dostarczyła w pierwszej połowie tygodnia zaskakująca decyzja amerykańskiej administracji o odsunięciu w czasie dodatkowych ceł na import z Chin. „Inwestorzy odebrali to jako sygnał poprawy relacji na linii Waszyngton-Pekin, a ropa zareagowała na te doniesienia największym dziennym wzrostem notowań w tym roku” – wskazali. „Dobre nastroje nie utrzymały się jednak długo i przed weekendem cena surowca wróciła w okolice poziomu zamknięcia z poprzedniego piątku” – dodali.

Kondycja globalnej gospodarki

Jak zaznaczyli, do szybkiej realizacji zysków przyczyniły się obawy o kondycję globalnej gospodarki i jej wpływ na popyt na produkty naftowe. „W cotygodniowym raporcie amerykański Departament Energii zanotował zaskakujący wzrost zapasów ropy, przy rekordowym wyniku popytu na benzynę w USA. Do tego na rynku amerykańskich obligacji pojawiło się zjawisko inwersji krzywej rentowności, czyli wyższej rentowności obligacji 2-letnich niż papierów długoterminowych 10-letnich.” Dodali, że „taka relacja zazwyczaj zapowiada recesję w USA i ostatni raz widziana była w 2007 roku, chwilę przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego„.

PAP

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News