Szkolenia z elektromobilności w Trójmieście

Szkolenia z elektromobilności w Trójmieście

3-1

Podaj dalej

W jaki sposób samorządy powinny wypełniać obowiązki wynikające z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych?

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Gdańsku dowiedzieli się tego 10 grudnia br. podczas szkolenia „Elektromobilność w praktyce”, które zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Kolejne szkolenia odbędą się 11 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, a także 12 grudnia br. w Urzędzie Miasta Gdyni.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada liczne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny zapewnić udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów na poziomie 10 proc. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV i tankowania gazu ziemnego. Samorządy będą także musiały sporządzać analizy kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem autobusów zeroemisyjnych przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej.

– Cykl szkoleń organizowany przez PSPA jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów, ale przede wszystkim przedstawienie realnych rozwiązań w zakresie planowania infrastruktury i rozwoju flot zeroemisyjnych – powiedział podczas szkolenia Łukasz Witkowski z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Eksperci PSPA, praktycy i konsultanci ze specjalistycznym doświadczeniem sektorowym i wiedzą zdobytą w branży, w przystępny sposób zaprezentowali w trakcie szkolenia efektywne sposoby wdrażania ustawowych zapisów w ramach dostępnych na rynku rozwiązań. Prelegenci omówili wszystkie aspekty praktyczne, z którymi stykają się podmioty funkcjonujące na rynku – od technologii, przez zawiłości prawne i interpretacyjne, po kwestie społeczne.

Do końca czerwca przyszłego roku podobne szkolenia odbędą się w 24 największych miastach w Polsce. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Energii. Parterami Strategicznymi cyklu szkoleń są Mercedes-Benz Polska oraz PGE Nowa Energia. Merytorycznie cykl wpierają Engie Polska, PGNiG, Lasy Państwowe oraz Alphabet Polska Fleet Management.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), najważniejszej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.

Więcej na stronie www.elektromobilnoscwpraktyce.pl

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News