W ubiegłym roku Międzynarodowa Federacja Samochodowa powołała specjalną Komisję ds. Niepełnosprawności. Jej zadaniem ma być poprawa bezpieczeństwa w sportach motorowych dla osób niepełnosprawnych.
Na czele komisji stanęła Nathalie McGloin. Nie jest to wybór przypadkowy. Brytyjka jest jedyną kobietą, która poruszając się na wózku inwalidzkim zdobyła licencję rajdową oraz wyścigową i regularnie startuje w zawodach.
Podczas ubiegłorocznego zebrania Światowej Rady Sportów Motorowych w Sankt Petersburgu, FIA przedstawiła swoje pierwsze propozycje nowych rozwiązań na rzecz zawodników niepełnosprawnych. Wszystkie zostały przyjęte jednogłośnie. W myśl nowych przepisów kierowcy z ograniczeniami ruchowymi będą mieć m. in. specjalne Paszporty dotyczące aspektów bezpieczeństwa.
Znajdą się w nich informacje dla serii wyścigowych, takie jak przybliżony czas potrzebny zawodnikowi na ewakuację z pojazdu, wykaz przysługujących mu adaptacji auta, oraz szereg orzeczeń lekarskich.
Ostatnio na Konferencji FIA w Republice Południowej Afryki wprowadzono z kolei nowe, uniwersalne logo dla niepełnosprawnych kierowców rywalizujących na torach i odcinkach specjalnych. Ma ono na umożliwić zespołom ratunkowym i obsłudze imprezy na szybszą identyfikację kierowcy, oraz pomoc w sytuacji awaryjnej.
Do każdego samochodu kierowanego przez osobę niepełnosprawną przypisany będzie też specjalny Certyfikat Adaptacji Pojazdu. Będą w nim zapisane zmiany dotyczące bezpieczeństwa, oraz certyfikat FIA potwierdzający, że modyfikacje są zgodne z przepisami i nie dają kierowcy żadnej przewagi nad konkurencją.
Dodatkowo komisja przyznawać będzie niepełnosprawnym zawodnikom dotacje na uaktualnienie wyposażenia przeciwpożarowego do specyfikacji poziomu wysokiego FIA.
Nathalie McGloin: W tym roku poczyniliśmy wielkie postępy, a wsparcie, jakie otrzymałam od prezydenta i wszystkich członków FIA, daje mi wielką pewność, że możemy osiągnąć jeszcze większy postęp w 2019 r. Kształtujemy przyszłość motorsportu na zawsze, dzięki tym niezwykle pozytywnym krokom naprzód. Ten sport jest dla wszystkich i nie mogę się doczekać kontynuowania pracy na rzecz kierowców niepełnosprawnych.