Prawdopodobnie wielu kierowców zna to nieprzyjemne uczucie, gdy zatrzymuje się na chwilę w trakcie jazdy, a samochód sam z siebie gaśnie. Postanowiliśmy poszukać powodów tej irytującej usterki.
Okazuje się, że przyczyn takiej awarii może być kilka. Wypisaliśmy wszystkie, które znaleźliśmy i mamy nadzieję, że komuś pomożemy w diagnozie usterki w swoim samochodzie.
Zła mieszanka paliwa
Sytuacja najczęściej spotykana w silnikach z instalacją LPG oraz w dieslach. Zbyt uboga mieszanka paliwa lub zbyt bogata może powodować zalewanie silnika i gaśnięcie samochodu.
Brak dopływu powietrza
Jeśli silnik nie dostaje powietrza, to również gaśnie. Najczęściej dzieje się to podczas wrzucenia biegu jałowego, czyli luzu.
Przerwy w zasilaniu komputera sterującego lub jego awaria
Komputer musi działać nienagannie, żebyśmy mogli spokojnie podróżować. Jeśli jest uszkodzony lub momentami traci zasilanie, to samochód gaśnie.
Uszkodzony któryś z czujników
W sytuacji, gdy np. czujnik w przepływomierzu jest uszkodzony, to silnik może tracić moc, nierówno pracować albo gasnąć. Często auto wtedy też zaczyna więcej palić. Uszkodzony czujnik temperatury również może prowadzić do gaśnięcia motoru.
Brak zapłonu
Przerwy w działaniu cewek zapłonowych lub przewodów wysokiego napięcia także powodują gaśnięcie silnika.
Zanieczyszczony silnik krokowy
Trafiliśmy na przypadek u jednego z internautów, u którego problem gasnącego silnika rozwiązał się po wyczyszczeniu benzyną ekstrakcyjną silnika krokowego.