Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych przygotowany przez UFG został już opublikowany po raz siódmy w historii. Wzięło w nim udział osiemnaście największych firm w Polsce, których udział w rynku wynosi co najmniej jeden promil. Warto poznać jego wyniki.
Na czele rankingu jakości przesyłanych danych do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znalazły się kolejno PZU, Link4 i Compensa. Kolejną pozycję zajęła Concordia, a następne Warta. Największe postępy poczyniły dwie firmy, czyli TUW „TUW” oraz Axa Ubezpieczenia awansując o sześć, oraz pięć pozycji.
Wysoka jakość przesyłanych danych do Ośrodka Informacji UFG jest w interesie zarówno firm ubezpieczeniowych, jak i ich klientów. Na podstawie bazy danych UFG agenci wyliczają wysokość składki za ubezpieczenie OC oraz AC pojazdów. Jeśli klient nie ma szkód i jego wszystkie polisy są wprowadzone prawidłowo to cena jest dla niego korzystniejsza.
Ranking został sporządzony w oparciu o osiem wskaźników, które uwzględniały: identyfikację pojazdu, terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, a także odsetek unieważnianych rekordów. Niestety część firm nie utrzymała wysokiej pozycji z 2016 roku i pospadała w rankingu poza pierwszą dziesiątkę. Wielka szkoda, że część firm, które rok wcześniej szczyciły się wysoką pozycją w naszym rankingu, w tym roku nie utrzymały już tej pozycji i wypadły poza pierwszą dziesiątkę. Taka tendencja może oznaczać, że ubezpieczyciele ci nie traktują perspektywicznie sprawy jakości danych swoich klientów przesyłanych do bazy polis UFG. Z kolei dla części firm, ich własne procesy integracyjne pozytywnie wpłynęły na wzrost jakości danych przekazywanych do bazy Funduszu (np. TUW „TUW”), inne zaś jeszcze nie poradziły sobie z tym problemem i spadają na niższe pozycje w rankingu. Skomentowała wyniki rankingu Elżbieta Wanat-Połeć będąca prezesem UFG.
Tagi: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, towarzystwa ubezpieczeniowe, kierowcy, ranking 2017