Amerykanie przeprowadzili analizę, z której wynika, iż koronawirus mógł w Wuhan zacząć się znacznie wcześniej niż głosi oficjalny komunikat. Korzystając z technik podobnych do stosowanych przez agencje wywiadowcze uznaje się, że wirus aktywnie działał już od późnego lata i wczesnej jesieni w 2019 roku.
Świadczyć ma o tym ruch samochodowy przy szpitalach i ilość miejsc parkingowych zajmowanych wokół placówek medycznych. Dokładne badania w tej kwestii przeprowadził Harvard Medical School.
Kiedy rozpoczął się koronawirus?
Dr. John Brownstein który kierował badaniami zwrócił uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. We wspomnianym okresie zwiększyła się liczba wyszukań w internecie kluczowych haseł jak biegunka czy kaszel. Wówczas jeszcze nikt nie wiedział, że są to jedne z głównych objawów COVID-19.
– Coś się wydarzyło w październiku. Najwyraźniej nastąpił pewien poziom zakłóceń społecznych na długo przed tym, co wcześniej zidentyfikowano jako początek nowej pandemii koronawirusa – powiedział dr. Brownstein.
Jednym z kroków było sprawdzenie zdjęć satelitarnych, na których wykonano zrzut na szpitale w Wuhan z różnych okresów. Wynika z nich jasno, że zdecydowanie więcej osób wymagało w tym czasie pomocy medycznej.
– Spojrzeliśmy na to jak zajęte były szpitale. Sposób, w jaki to robiliśmy polegał na liczeniu samochodów. Więcej samochodów przy szpitalu oznacza, że prawdopodobnie jest tak dlatego, że coś się dzieje w społeczności, infekcja rośnie i ludzie muszą iść do lekarza – zaznaczył dr. Brownstein.
Koronawirus – poszlaki, a nie dowody
Zdjęcia satelitarne i fakt wyszukiwania objawów w internecie nie są twardymi dowodami. To tylko poszlaki, które jednak jednoznacznie wskazują na to, że pewien problem pojawił się znacznie wcześniej. Warto tutaj wspomnieć, że wywiad Stanów Zjednoczonych zauważył problem już pod koniec listopada i powiadomił o nim Pentagon. W Chinach oficjalna informacja o problemie pojawiła się na przełomie nowego roku.
– Potrzebnych jest wciąż wiele badań, aby w pełni odkryć, co się tak naprawdę wydarzyło. Wszystko po to, aby ludzie naprawdę dowiedzieli się, w jaki sposób epidemia ta rozwijała się i pojawiła ą się w ludzie populacji. Te badania i analizy to tylko kolejny dowód – oświadczył dr. Brownstein.
Te liczby mogą kłamać?
Z 350 zdjęć przydatnych było 108, na nich można było dokładnie przeanalizować ruch i miejsca postojowe. I tak np. 10 października 2018 roku na parkingu przy jednym z największych szpitali w Wuhan było 171 samochodów. Rok później satelity odnotowały 285 samochodów – wzrost o 67%, zgodnie z danymi zweryfikowanymi przez badaczy i udostępnionymi przez ABC News.
Według badań inne szpitale wykazały nawet 90% wzrost, porównując ruch między jesienią 2018 r. A 2019 r. – Jeśli spojrzysz na wszystkie zdjęcia, obserwacje, jakie kiedykolwiek mieliśmy na temat wszystkich tych lokalizacji od 2018 r., Prawie wszystkie najwyższe liczby samochodów są w okresie od września do grudnia 2019 r. – powiedział Tom Diamond, prezes RS Metryki, który współpracowały z zespołem badawczym Brownstein.