Sprzęgło to niewątpliwie jeden z najczęściej używanych elementów w samochodzie przez kierowców. Ma on niestety jedną bardzo dużą wadę, a mianowicie dużą tendencję do psucia się, jeżeli używamy go niewłaściwie. Choć bardziej tutaj należy użyć słowa niechlujnie. A jak wiadomo z reguły wymiana tego elementu jest bardzo kosztowna.
Jak dbać o sprzęgło
Umiejętne posługiwanie się sprzęgłem to niewątpliwie sztuka. Każdy kierowca musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że jego wymiana nie nastąpi tak szybko. Za największe wady uważa się m.in. szybkie puszczanie sprzęgła, czy jazda na półsprzęgle.
Nie należy nigdy ruszać samochodem na wysokich obrotach, gdyż dochodzi do bardzo wysokiego tarcia. Sprzęgło cierpi najbardziej w zatłoczonych miastach, gdzie używa się go bardzo często w korkach i niestety to przyczynia się do jego szybszego zużycia.
Tak naprawdę jeżeli nie popełniamy większych błędów, zużycie tego elementu nie powinno odbyć się szybciej niż około 150 tysięcy kilometrów. Ale to też nie jest żadną odgórną regułą. Może być tak, że pojeździmy na nim znacznie więcej.
Co świadczy o tym, że nadszedł czas wymiany
Jeżeli m.in. czujemy szarpanie podczas ruszania, słabsza reakcja auta na przyśpieszenie czy coraz wyższe ”branie” sprzęgła, to znaczy, że nadszedł jego kres. I tutaj trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – z wymianą nigdy nie należy zwlekać.