Oto cała tajemnica Google Maps. W ten sposób przewiduje korki i inne zdarzenia na drogach

Oto cała tajemnica Google Maps. W ten sposób przewiduje korki i inne zdarzenia na drogach

Google maps mapa

Podaj dalej

Nie ma wątpliwości, Google Maps to najbardziej znana i lubiana nawigacja przez kierowców. Jej system działania opiera się nie tylko na mapach, ale na czasie rzeczywistym. To jednak jak działa budzi ogromną ciekawość, a przy tym wiele pytań. Nie wszystko jednak pozostaje zagadką bez odpowiedzi.

Zasada funkcjonowania Google Maps

google maps nawigacja

Nie jest żadną tajemnicą, że Google Maps wykorzystuje nasze telefony i system Android, aby dowiedzieć się o ruchu w danym miejscu. To jednak tak naprawdę początek tego co dzieje się później. Zbieranie informacji to jedna rzecz, ale ich odpowiednie przetworzenie i przełożenie na czas rzeczywisty, to kolejna.

Potentat do wszystkiego wykorzystuje sztuczną inteligencję, a także narzędzia do uczenia maszynowego DeepMind. To tutaj są analizowane na bieżąco spływające informacje i przekładane na to, co widzimy na ekranach swojego smartfona. Jak ogromna jest to baza można sobie tylko wyobrazić mając na uwadze wszystko drogi, remonty, korki i wszystko inne co się dzieje w danym momencie.

Główną rolę w tym wszystkim odgrywają sieci neuronowe, które są w stanie nawet przewidzieć to, co wydarzy się w niedługim czasie. Napływające dane są na bieżąco analizowane z wcześniejszymi, a więc historią danej ulicy czy drogi. Nic dziwnego, że mówiąc o całym systemie działania mówi się o ”żywym organizmie”.

google maps logo

Technologia nieustannie się rozwija

Google Maps to niewątpliwie jedna z najbardziej rozwiniętych i rozwijanych aplikacji. Korzystanie z niej ułatwia codzienne życie pod wieloma względami. Wystarczy tylko spojrzeć ile na dzień dzisiejszy oferuje funkcji. A tak naprawdę to dopiero ”początek”.

Nieustannie wprowadzane są aktualizacje i coraz to więcej nowości. Plany wobec usługi są bardzo duże i na pewno za kilka lat z niedowierzaniem będziemy porównywać to co mamy obecnie, a to, co było kiedyś. Choć już dziś wydaje się, że mamy w ręce bardzo wiele.

google maps nawigacja

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News