Zajmujący się tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym portal brd24.pl dotarł do informacji na temat rządowego projektu w sprawie pierwszeństwa pieszych. Dzięki temu znamy niektóre szczegóły projektu.
Prace nad nową ustawą oficjalnie jeszcze się nie zaczęły, jednak w grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury przekazało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym do Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Wczoraj w Sejmie na temat przedmiotowej uchwały wypowiedział się wiceminister infrastruktury Rafał Weber, który odpowiadał na pytania posłów w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jak podaje brd24.pl, z wypowiedzi wiceministra wynika, że pieszy w Polsce będzie miał pierwszeństwo na każdym etapie wejścia na pasy – jeśli będzie znajdował się w tzw. „strefie przejścia dla pieszych”. Wynika z tego, że jeśli pieszy będzie „wyrażał zamiar” przejścia przez pasy, to będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami zarówno w fazie wkraczania na przejście jak i podczas zbliżania się do niego.
„Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych już w momencie wejścia na przejście dla pieszych. Kiedy pieszy będzie oczekiwał, będzie wyrażał zamiar wejścia na przejście dla pieszych, będzie stał w strefie przejścia dla pieszych, to już wtedy będzie miał pierwszeństwo” – powiedział Weber.
Wiceminister podkreślił, że piesi nadal będą musieli zachować szczególną ostrożność. „czyli też będzie zobowiązany do tego, aby upewnić się, czy wejście na przejście dla pieszych mu nie zagrozi” – wyjaśnił wiceminister. Dodał też, że ustawa będzie miała 9-miesięczny okres vacatio legis, czyli zacznie obowiązywać po opublikowaniu dopiero prawie rok później.
Potrącony na przejściu dla pieszych nastolatek uciekł, szuka go policja
Nie jest jeszcze wiadomym, czy rząd w projekcie zawrze definicję „wyrażania zamiaru” przejścia przez przejście dla pieszych oraz „strefa przejścia dla pieszych”.
źródło: brd24.pl