Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wyposażeni zostali w kamery osobiste, które będą rejestrowały ich interwencje. Wcześniej rozwiązanie to było testowane w kilku jednostkach Policji w całym kraju.
Z tego rodzaju kamer od wielu lat z powodzeniem korzystają policjanci z innych europejskich krajów. Polska Policja, wybierając swój system, skorzystała z doświadczeń funkcjonariuszy amerykańskich i włoskich.
Kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowym. Urządzenie rejestrując zdarzenie, umożliwia identyfikację policjanta, który je obsługuje oraz zapisuje datę i godzinę interwencji.
Kamery działają także prewencyjnie. Osoby, wobec których podejmowana jest interwencja, wiedząc, że są nagrywane, bardziej kontrolują swoje zachowanie. Natomiast w przypadku wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia interwencji nagranie z kamery pozwoli w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuację.
Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że w miejscach, gdzie policjanci wychodzą do służby z osobistymi kamerami, liczba skarg na sposób przeprowadzenia interwencji spadła o 90%.
Kamery rejestrują zarówno obraz, jak i dźwięk. Do mundurów przymocowane są za pomocą bardzo silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy. Urządzenie będzie włączone jedynie podczas interwencji, gdy policjant włączy kamerę. Funkcjonariusz jest zobowiązany poinformować osobę, wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana.
Po zakończeniu służby funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy dokującej, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym.
Źródło: policja.pl