Kolejne zmodernizowane egzemplarze flagowego modelu Skody opuszczają linię produkcyjną fabryki w Kvasinach. Odświeżona wersja Superba przeszła nie tylko face lifting, ale wyposażono ją także w najnowsze systemy bezpieczeństwa. Warto dodać, że nazwa Superb obchodzi w tym roku 85-lecie, które marka świętuje prezentując odrestaurowane zabytkowe modele w Muzeum Skody.
Skoda Superb odnosi sprzedażowe sukcesy już od swojej premiery w 2001 roku. Aktualna, trzecia generacja tego modelu sprzedała się już w ponad 500 000 egzemplarzy. Jest też zaliczana do najlepszych samochodów klasy średniej. Rodzina modeli Superb jest produkowana w fabryce w miejscowości Kvasiny. Pierwsze egzemplarze opuściły linię produkcyjną i już niebawem trafią do klientów.
Odmieniona wizualnie i technologicznie wersja Skody Superb świętowała swoją premierę w maju w Bratysławie. W stolicy Słowacji Skoda zaprezentowała także model Superb iV, pierwsze auto w ofercie, wyposażone w napęd hybrydowy typu plug-in, dzięki któremu marka dynamicznie wkracza w erę elektromobilności.
Flagowiec wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa
Odświeżony Superb otrzymał najnowsze systemy wspomagające kierowcę, takie jak: EMERGENCY ASSIST, asystenta pasa ruchu, asystenta parkowania oraz SIDE ASSIST, który wykrywa pojazdy znajdujące się w odległości aż do 70 m w martwym polu lusterka. Ponadto Skoda Superb oferuje układ wspomagania hamowania awaryjnego FRONT ASSIST z proaktywnym systemem ochrony przechodniów. Superba wyposażono także w najnowsze technologie z zakresu oświetlenia – adaptacyjne reflektory matrycowe Full LED, które aktywnie dostosowują intensywność wiązki światła do warunków i ruchu panującego na trasie. Tak by maksymalnie zwiększyć widoczność dla kierowcy, nie oślepiając przy tym innych użytkowników drogi.
Niezwykła historia modelu
Seria Superb powstała już w latach 30. XX wieku i symbolizowała ekskluzywne modele o wyjątkowym designie. Ukoronowaniem był sześciocylindrowy Superb OHV produkowany po II Wojnie Światowej. W latach 1946 – 1949 powstało 158 egzemplarzy tego imponującego modelu. Jeden z nich trafił do Karlowych Warów, gdzie przez 20 lat był do dyspozycji pracowników firmy zarządzającej hotelami czeskiego kurortu. W 1968 roku został odkupiony przez fabrykę samochodów Skoda. Renowacja pojazdu, który był już wysłużony i brakowało w nim oryginalnych elementów rozpoczęła się w 2017 r. Po szczegółowej analizie stanu Skody Superb OHV i intensywnym badaniu źródeł archiwalnych, zespół Muzeum Skody zamówił komponenty niezbędne do odbudowy. Specjaliści zajmujący się renowacją z Mladá Boleslav przywrócili legendarny model do stanu pierwotnego. Imponujący model jest teraz skarbem w kolekcji muzeum i główną atrakcją wystawy „Kvasiny – 70 lat ze skrzydlatą strzałą”. Można ją oglądać do 1. września.