Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które wykupujemy na nasze samochody nie działa w kilku sytuacjach, o których warto pamiętać. Postanowiliśmy przybliżyć wam wyłączenia z ochrony, które dotyczą obowiązkowego OC.
Zacznijmy od przypadku, w którym regres stosowany jest najczęściej. Chodzi oczywiście o szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu. W 2017 roku policja zatrzymała 109 tys. kierowców na podwójnym gazie. Jeśli nietrzeźwy spowoduje wypadek to musi się liczyć nie tylko z wyrokiem sądu. Za szkody, które wyrządził będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni, zarówno te majątkowe jak i osobowe! To czy posiadał wykupione OC w takiej sytuacji nie ma znaczenia. W przypadku uszkodzenia wartościowego mienia, nawet jazda po 2 czy 3 piwkach może nas bardzo dużo kosztować. Jeśli byśmy kogoś potrącili, to za szkodę osobową możemy nie wypłacić się do końca życia.
Ubezpieczyciel ma prawo do zastosowania regresu jeszcze w innych okolicznościach, np. gdy kierujący:
- wyrządził szkodę umyślnie lub po spożyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym charakterze.
- wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa
- nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym (z wyjątkiem stanu wyższej konieczności – ratowanie ludzkiego życia, mienia albo pościg za przestępcą)
- zbiegł z miejsca zdarzenia
Warto się również zainteresować ostatnimi dwoma punktami. Nie posiadając uprawnień np. do prowadzenia motocykla i powodując wypadek, musimy się liczyć z tym, że ubezpieczyciel może zastosować wobec nas regres. To samo spotka nas w sytuacji, kiedy spowodujemy kolizję i uciekniemy z miejsca zdarzenia. Przypadków gdy ktoś na parkingu uderza w zaparkowany obok samochód i ucieka jest mnóstwo. Wystarczy monitoring lub świadek zdarzenia, by mieć numery rejestracyjne sprawcy i telefon na policję. Poszkodowany otrzyma kilka stówek za zarysowanie z firmy ubezpieczeniowej, a sprawca dostanie mandat oraz nakaz zwrotu kosztów poniesionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Tagi: ubezpieczenia, ubezpieczenie OC, regres, pijany kierowca