Nissan LEAF w symbiozie z Domem Optymalnym

Nissan LEAF w symbiozie z Domem Optymalnym

Dom_Optymalny_Nissan_LEAF-1200×674

Podaj dalej

Elektromobilność to nie tylko samochody elektryczne, ale także cały otaczający je ekosystem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom samochód bezemisyjny może już teraz z powodzeniem funkcjonować w symbiozie z budynkiem mieszkalnym.

Doskonałym przykładem jest współdziałanie Nissana LEAF z Domem Optymalnym zaprojektowanym przez wybitnego polskiego architekta, Roberta Koniecznego.

Architekt Robert Konieczny (KWK Promes), zdobywca wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, autor typologii domu Autorodzinnego (prezentującego garaż jako równoprawną część budynku), zaprojektował Dom Optymalny, który jest odzwierciedleniem wizji symbiozy domu z samochodem bezemisyjnym.

Dla wszystkich, którzy planują kupno czy budowę własnego domu, duże znaczenie ma zapewnienie miejsca dla samochodu. Dom Optymalny został stworzony tak, by można było wygodnie i ekonomicznie korzystać także z auta elektrycznego. Zastosowano tu koncepcję domowej stacji ładowania, pozyskującą energię elektryczną z lokalnej minielektrowni. Dom posiada duży skośny dach skierowany na południe, który jest idealnym miejscem do łatwego i estetycznego montażu paneli fotowoltaicznych PV o łącznej mocy do 14 kW. Pozyskana w ten sposób czysta energia może posłużyć do zasilania nie tylko urządzeń domowych, ale także do ładowania elektrycznego Nissana LEAF.

Idąc o krok dalej – w przypadku zamontowania w domu ładowarki Vehicle-to-Grid istnieje możliwość wykorzystania energii zgromadzonej w akumulatorach Nissana LEAF do zasilania urządzeń domowych, traktując samochód jako magazyn energii.

System Vehicle-to-Grid (V2G) umożliwia połączenie pojazdu z siecią elektroenergetyczną i zasilenie domu za pośrednictwem energii zmagazynowanej w akumulatorach Nissana LEAF. Wpływa to bezpośrednio na optymalizację wykorzystania energii w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie tworzy realną perspektywę obniżenia rachunków.

Dom Optymalny spełnia pięć istotnych zadań energetycznych, do których zaliczają się: zapewnienie ciepła zimą, zapewnienie chłodu latem, prawidłowa wentylacja, wystarczająca ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne oraz wykorzystanie lokalnie wytwarzanego prądu na potrzeby budynku. W projekcie Roberta Koniecznego każde z tych zadań energetycznych zaplanowano na dwóch kolejno następujących po sobie etapach: rozwiązań budowlanych (tzw. low-tech) oraz rozwiązań zaawansowanych technologicznie (high-tech), wspomagających rozwiązania budowlane.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News