Zakaz silników Diesla to za mało! Aktywiści klimatyczni protestują już nawet przeciw autom elektrycznym. To czego oni chcą?

Zakaz silników Diesla to za mało! Aktywiści klimatyczni protestują już nawet przeciw autom elektrycznym. To czego oni chcą?

202

Podaj dalej

Po likwidacji salonu samochodowego we Frankfurcie, najważniejszymi targami dla sektora motoryzacyjnego w Niemczech będzie wystawa w Monachium. Organizatorzy mogą spodziewać się zakłócenia eventu przez aktywistów klimatycznych. Okazuje się, że ci nie walczą już tylko z silnikami Diesla, ale nawet z autami elektrycznymi.

Do zakazu Diesla, zakaz elektryków?

Protesty aktywistów obserwowano już podczas ostatniej edycji salonu samochodowego we Frankfurcie w 2019 r. Organizatorzy targów chcieli zabezpieczyć się przed powtórką i nazwali je IAA Mobility 2021. Targi mobilności zaprezentują nie tylko najnowsze rozwiązania w kontekście samochodów, ale i urządzeń do transportu osobistego (np. hulajnóg). Ten manewr wraz ze sporym przyrostem wystawców z autami w pełni elektrycznymi nie sprawi jednak, że aktywiści zamilkną.

Stop Diesel

Działacze na rzecz ochrony środowiska planują zakłócić w przyszłym miesiącu monachijskie targi pod hasłem „#blockIAA – osłabij firmy samochodowe, chroń klimat”. „We wrześniu staniemy na drodze niszczycielskiego szaleństwa samochodowego” – zapowiadają aktywiści. Ich zdaniem samochody elektryczne nie są rozwiązaniem dla klimatu. „Niekontrolowanie zmierzamy w kierunku katastrofy klimatycznej. Nasze drogi zapychają coraz większe i grubsze samochody, zabierając powietrze, którym oddychamy i podgrzewając klimat” – czytamy w oświadczeniu.

Czego się domagają?

Skoro samochody zeroemisyjne już nie satysfakcjonują ekoaktywistów, to co? Działacze wzwyają do „radykalnego zwrotu w transporcie” i tworzenia miast wolnymi od jakichkolwiek samochodów. Ludzie mają przemieszczać się wyłącznie bezpłatnym transportem publicznym. Aktywiści chcą zatem mocno uderzyć w producentów samochodów, którzy pod przykrywką zeroemisyjności chcą utrzymać swój model biznesowy. To bardzo odważne postulaty i choć klimat wymaga zdecydowanej ochrony, to społeczne poparcie wycofania aut z miast jest mało realne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News