Polski rząd przedstawił plan pięciu etapów procesu „odmrażania” sportu. Już po majówce będzie można uprawiać niektóry sporty motorowe.
Świat sportu w Polsce został kompletnie sparaliżowany przez obostrzenia mające przeciwdziałać epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Uprawianie sportu amatorskiego, jak i wyczynowego będzie reaktywowane bardzo stopniowo. Koncepcję przedstawili dziś premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
Etap 1
Pierwszy etap został już wdrożony za sprawą otworzenia lasów i parków miejskich. Dzięki temu możliwa jest jakakolwiek aktywność fizyczna, np. poprzez bieganie, które jest podstawą utrzymania dobrej kondycji – niezbędnej do uprawiania szeregu dyscyplin. Dozwolona jest m.in. także jazda na rowerze.
Etap 2
Od poniedziałku, 4 maja nastąpi będzie można korzystać z obiektów otwartych, np. boisk piłkarskich, kortów tenisowych, bieżni stadionowych czy torów kartingowych (ale nie halowych) bądź samochodowych/motocyklowych. Jednak korzystać z obiektu będzie mogło maksymalnie 5 osób.
Obowiązkowo trzeba będzie zasłonić twarz (co w przypadku motorsportu i tak jest konieczne), utrzymywać bezpieczny 2-metrowy dystans, a także dbać o dezynfekcję rąk i sprzętu sportowego. Nie będzie możliwości korzystania z szatni. W praktyce będzie to oznaczać powrót do treningów, ale jeszcze nie do zawodów.
Etap 3
W zależności od rozwoju sytuacji drugiego etapu, podjęta zostanie decyzja o uruchomieniu kolejnego kroku. Będzie nim udostępnienie korzystania z obiektów zamkniętych. Zaliczają się do nich szkolne sale, hale sportowe, w tym halowe tory kartingowe. Wszystko w maksymalnie 6-osobowym składzie z osłoną twarzy itp.
Etap 4
Jeśli obserwacje po wdrożeniu trzeciego etapu będą optymistyczne, wówczas będzie można liczyć na otwarcie takich obiektów jak baseny, siłownie czy kręgielnie. To te miejsca będą symbolizować przejście do czwartego etapu.
To także wtedy można będzie rozpocząć organizację imprez na otwartej przestrzeni do 50 osób. Zakwalifkować będzie można pod to zapewne niektóre zawody motorsportowe na torach lub amatorskie imprezy samochodowe, np. na placach. Być może nawet mniejsze rajdy amatorskie.
Etap 5
Dopiero w piątym etapie możliwa będzie organizacja imprez masowych. Gdy liczba uczestników będzie przekraczać 1000 osób zostaną wprowadzone zupełnie nowe zasady sanitarne. Na ten etap będzie trzeba poczekać jednak najdłużej. Należy rozumieć, że w gronie imprez masowych powyżej 1000 osób są wszystkie, profesjonalne rajdy samochodowe.
Żużel. Wiemy kiedy będzie powrót PGE Ekstraligi! Pierwszy krok do reaktywacji motorsportu w Polsce?