Od 20 maja duże zmiany dla kierowców. Nowe przepisy sprawią, że w terenie zabudowanym będziemy jeździć inaczej

Od 20 maja duże zmiany dla kierowców. Nowe przepisy sprawią, że w terenie zabudowanym będziemy jeździć inaczej

elektryczna hulajnoga i samochód

Podaj dalej

19 kwietnia w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 20 maja 2021 r. Dla kierowców oznaczają konieczność jeszcze większej uwagi, bowiem nowe prawo reguluje poruszanie się po drogach m.in. hulajnogami i to nie tylko elektrycznymi.

Przepuszczamy na całej szerokości drogi

Choć to właśnie e-hulajnogi były przyczyną wprowadzenia zmian w ustawie, to znowelizowane przepisy regulują poruszanie się także innymi maszynami. Chodzi m.in. o urządzenia transportu osobistego, czyli sprzęt, na którym poruszamy się w pozycji stojącej i napędzamy go siłą mięśni. W większości przypadków będą to zatem hulajnogi „manualne”.

Nowe przepisy regulują e-hulajnogi
fot. freepik.com

Ich użytkownicy otrzymali w ustawie specjalny zapis, potwierdzający to, że w strefach zamieszkania mają pierwszeństwo przed samochodem lub motocyklem. Na osiedlach mieszkaniowych, gdzie zazwyczaj występują takie strefy, kierujący zwykłymi hulajnogami mogą korzystać także z całej szerokości jezdni. Dla wielu kierowców aut to kłopot, ponieważ użytkownicy hulajnóg często nie sygnalizują, np. zamiaru skrętu.

Ile i gdzie można jechać hulajnogą elektryczną?

Taki obowiązek istnieje zarówno dla użytkowników hulajnóg napędzanych siłą mięśni, jak i tych elektrycznych. W przypadku e-hulajnóg bez kierunkowskazów niektórzy kierujący nimi mają obawy przed sygnalizowaniem skrętów. Wszystko przez to, że puszczenie „gazu” i wyciągnięcie ręki przy pewnej prędkości może skończyć się upadkiem. W przypadku ulicy, jeśli fabryka dała, będzie można jechać nawet 30 km/godz.

elektryczna hulajnoga na ścieżce rowerowej
fot. freepik.com

Skąd ten limit? Ponieważ użytkownik e-hulajnogi będzie mógł wjechać na jezdnię, na której obowiązuje ograniczenie do nie więcej niż 30 km/godz. W przeciwnym razie trzeba skorzystać z chodnika, gdzie konieczne jest już poruszanie się z nieokreśloną prędkością zbliżoną do pieszego. Jeżeli tylko jest dostępna ścieżka rowerowa, kierujący e-hulajnogą ma obowiązek na nią zjechać. Nie można na niej przekraczać 20 km/godz.

Kto w ogóle może jeździć e-hulajnogą?

Co jeszcze ważne, hulajnogą elektryczną można jeździć bez żadnych uprawnień po ukończeniu 18 lat i tylko pojedynczo. Młodsze osoby (powyżej 11. roku życia) do korzystania z nich muszą wyrobić kartę rowerową lub legitymować się prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do 10 roku życia mogą spróbować jazdy hulajnogą elektryczną jedynie w obecności osoby dorosłej i tylko w strefie zamieszkania. Jest to kolejny niuans niepokojący kierowców, bowiem takim urządzeniem można realnie uszkodzić inny samochód. Dlatego niektórzy apelują o to, aby e-hulajnogi miały obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News