Najnowocześniejsze technologie zmienią kultowe miejsce we Francji nie do poznania. Wycieczkę tam warto odłożyć na przyszły rok

Najnowocześniejsze technologie zmienią kultowe miejsce we Francji nie do poznania. Wycieczkę tam warto odłożyć na przyszły rok

Kärcher czyści zamek Fontainebleau

Podaj dalej

Jako fani sportów motorowych kojarzymy firmę Kärcher chociażby z niesamowitych akcji czyszczenia pojazdów na Rajdzie Dakar. Jednak lider branży czystości mocno wspiera także kulturę. Gdy będzie to możliwe, warto pojechać na wycieczkę do Francji, gdzie Kärcher podjął się wyzwania wyczyszczenia charakterystycznych, podkowiastych schodów w położonym na południe od Paryża zamku Fontainebleau.

Ten zachwycający obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, bowiem ma wyjątkową historię. Ten jeden z najbardziej znanych francuskich zamków, co roku odwiedza wielu turystów z całego globu (nawet 0,5 mln ludzi). Zamek Fontainebleau to słynna rezydencja dynastii władających Francją. Cesarz Napoleon Bonaparte mawiał o nim „Prawdziwa siedziba królów, portret epoki”. To zresztą ze słynnych schodów, gdy abdykował w 1814 r., żegnał się ze swoimi wojskami. To tak naprawdę pierwsza renesansowa budowla w tym kraju, wielokrotnie przebudowywana przez kolejnych monarchów, dlatego posiada zdobienia artystów z różnych epok.

Na czym będzie polegać ta misja?

Przez blisko 4 wieki, wspomniane schody były narażone na działanie warunków atmosferycznych, które doprowadziły do powstania osadów. Dzięki firmie Kärcher teraz są usuwane w sposób przyjazny dla cennego materiału za sprawą przeróżnych technik profesjonalnego czyszczenia.

Hartmut JennerHartmut Jenner, Prezes Zarządu firmy Alfred Kärcher SE & Co. KG.:To dla nas ogromna radość, że możemy przyczynić się do zachowania tego pięknego zamku. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich osób zaangażowanych na miejscu realizacji projektu, które dzięki sprawnej współpracy umożliwiły przeprowadzenie tych skomplikowanych i wymagających prac porządkowych.

Najpierw zostanie oczyszczona wewnętrzna galeria pod schodami, a także położony nad nimi taras. Z kolei same schody będą czyszczone dopiero w 2021 r. – Szczególną cechą procesu czyszczenia tego obiektu jest konieczność znalezienia odpowiedniej techniki dla danego rodzaju zabrudzeń, jak również dostosowanie metody czyszczenia do zróżnicowanego podłoża z wapienia, piaskowca i cegły – wyjaśnia Nick Heyden, opiekun projektu z ramienia firmy Kärcher. – Dzięki intensywnej i niezwykle konstruktywnej współpracy z konserwatorami, Urzędem Ochrony Zabytków i właścicielem zamku udało nam się osiągnąć zamierzony cel – dodaje.

Nie wystarczy jedna metoda

Przez lata na schodach zgromadził się osad wapienny, a także z sadzy, tłuszczu czy kurzu. Dodatkowo narastała roślinna warstwa biogenna, na którą składają się glony, grzyby, porosty i czarne narosty gipsowe. Jak to wszystko usunąć bez uszkodzenia legendarnej konstrukcji? Firma Kärcher starannie zaplanowała kilka technik, które mają dać oszałamiający efekt końcowy.

Do zlikwidowania roślinnej zewnętrznej warstwy biogennej początkowo naniesiono specjalny preparat, który doprowadza do jej obumarcia. W kolejnym kroku wszystkie wychwycone pozostałości zostały potraktowane gorącą parą wodną ze znanych już na rynku urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody typu HDS. Oprócz tego na czarne naloty gipsowe oraz osad wapienny wypuszczany jest strumień mikrocząsteczek. Woda zużyta w trakcie czyszczenia jest oddzielana, a następnie utylizowana. Wymienione wcześniej sadza, tłuszcz i kurz w galerii wewnętrznej likwiduje się parą z urządzenia HDS oraz profesjonalną parownicą.

Trzeba naprawdę uważać

Ze względu na to, że podczas czyszczenia materiał ścierny i woda są rozpryskiwane, konieczne jest ścisłe zamknięcie obszarów roboczych. Odpady zbiera się dwoma odkurzaczami z osobnymi pojemnikami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet ołów, który teoretycznie może znajdować się w murze, może być odpowiednio zutylizowany. Jakby tego było mało, eksperci firmy Kärcher wykorzystują autorskie rozwiązanie nazywane prysznicem dekontaminacyjnym Futuretech. Pozwala on na pełną izolację od skażonego materiału, m.in. operatorów urządzeń Kärcher.

Kärcher czyści zamek Fontainebleau

Całe przedsięwzięcie to kontynuacja misji firmy firmy Kärcher, która od 1980 r. wyczyściła ponad 140 zabytków z całego świata. Wszystkie realizacje odbywały się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków i historykami sztuki. Sponsoringiem kultury zostały objęte chociażby takie unikaty jak pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro, kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, egipskie Kolosy Memnona w Luksorze (liczące sobie ponad 3300 lat!). Spośród wyczyszczonych przez firmę Kärcher miejsc z pewnością możecie kojarzyć też głowy prezydentów na Mount Rushmore, katedrę w Aachen i Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News