Mercedes dostanie zakaz sprzedaży samochodów w Niemczech?! Zaskakujący wyrok sądu

Mercedes dostanie zakaz sprzedaży samochodów w Niemczech?! Zaskakujący wyrok sądu

mercedes-moze-dostac-zakaz-sprzedazy

Podaj dalej

Niemiecki koncern samochodowy Daimler AG może zostać uderzony zakazem sprzedaży swoich aut marki Mercedes-Benz w Niemczech. To efekt przegranej batalii sądowej z Nokią, która zarzuciła marce spod znaku gwiazdy kradzież jej rozwiązań.

Sąd w Mannheim orzekł, że Mercedes naruszył patenty firmy Nokia na technologie mobilne w swoich samochodach. Zrobił to sprawą używania technologii komórkowej fińskiej firmy bez licencji. To daje Nokii możliwość roszczeń natychmiastowego zaprzestania sprzedaży Mercedesów na terenie Niemiec. Jak można sobie jednak wyobrazić, nie będzie to takie proste.

Mercedes wykorzystał technologie Nokii bez licencji
Mercedes wykorzystał technologie Nokii bez licencji

Kosztowna procedura

Jeżeli Nokii naprawdę będzie zależało na tym, aby zakazać sprzedaży nowych Mercedesów, nie będzie to takie proste. Fińska firma musiałaby wszcząć oddzielne postępowanie i zdeponować zabezpieczenie w wysokości 7 mld euro (ok. 30,65 mld zł). Dlaczego? Jak wyjaśnia Bloomberg, Suma ta zostałaby wykorzystana na pokrycie ogromnych szkód w przypadku uchylenia nakazu w postępowaniu odwoławczym. To zresztą zamierza Daimler.

Nie możemy zrozumieć wyroku sądu w Mannheim i odwołamy się. Nie zakładamy, że nastąpi zakaz sprzedaży – oświadczył koncern samochodowy. Sprawę rozstrzygnięto na korzyść fińskiej spółki, bowiem jak można przeczytać w uzasadnieniu „fakty pokazują, że Daimler i jego zwolennicy w tej sprawie nie są skłonni do wzięcia licencji” od Nokii na podstawie ogólnokrajowych standardów uczciwej konkurencji. Zgodnie z orzeczeniem Daimler musi również poinformować Nokię o liczbie sprzedanych samochodów z tą technologią.

Nokia
Nokia wygrała spór o wykorzystanie patentu bez licencji, ale Daimler będzie się odwoływał.

Wojna o mobilność

Spór jest częścią szerszej walki między firmami technologicznymi a przemysłem motoryzacyjnym o tantiemy za technologie stosowane w systemach nawigacji, komunikacji samochodowej i samochodach autonomicznych. Producenci pojazdów w Europie stają się coraz bardziej zależni od rozwiązań umożliwiających łączność elektroniczną w swoich pojazdach. Według agencji Reuters, Nokia co roku zarabia 1,4 miliarda euro (6,13 mld zł) z przychodów z licencji, więc ta kwestia jest kluczowa dla fińskiej firmy.

Mamy nadzieję, że Daimler przyjmie teraz swoje zobowiązania i uzyska licencję na uczciwych warunkach. Możemy więcej zyskać, jeśli będziemy współpracować – oznajmiła Jenni Lukander, prezes Nokia Technologies w oświadczeniu. – Innowatorzy powinni otrzymać uczciwą nagrodę za wykorzystanie swoich wynalazków – dodała.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News