Utrzymywanie warsztatu samochodowego w czystości często jest uznawane za niewdzięczny obowiązek, zwłaszcza po ciężkim dniu pracy. Jednak rynek jest już w stanie zaproponować coś, co sprawi, że ten proces będzie znacznie lżejszy.
Pozbycie się z powierzchni oleju silnikowego, smaru czy innych tłustych zabrudzeń wymaga specjalistycznego sprzętu. Najłatwiej zrobić to wykorzystując wysokociśnieniowy strumień wody popularnych myjek firmy Kärcher, który z dużą siłą rozprawia się też z dużymi pokładami kurzu czy błota.
Wiele osób narzekało jednak na zmęczenie przy długotrwałym trzymaniu pistoletu z wodą. Dlatego też Kärcher przeprojektował uchwyt w taki sposób, aby użytkowanie go nie wiązało się ze sporym wysiłkiem. Nic zatem dziwnego, że to rozwiązanie nazwano Easy!Force, bowiem idealnie oddaje to założenie, które przyświecało podczas jego projektowania.
Przede wszystkim ergonomia
Firma Kärcher dokonała przeglądu swoich urządzeń wysokociśnieniowych, popularnych m.in. w motoryzacji, pod kątem wyników badań nad ergonomią. Wyszło z nich, że możliwe jest poprawienie komfortu użytkownika podczas trzymania pistoletu wysokociśnieniowego. Dotychczas wysoki uchwyt spustu oraz siła odrzutu powodowały przemęczanie mięśni dłoni. To z kolei wpływało na skurcze oraz gorszą kontrolę nad lancą, a co za tym idzie konieczność robienia częstszych przerw.
Wśród odpowiedzi ankietowanych często przewijał się problem zmiany ustawień oraz wymiany osprzętu, jako czynności czasochłonnych i żmudnych. Zwracano uwagę na niepotrzebnie skomplikowaną konstrukcję niektórych złączek, co irytująco wydłużało czas podpięcia węża lub wymiany lancy. Pojawiły się też zarzuty dotyczące nieszczelnych zaworów, których efektem było kapanie czy spadki ciśnienia.
Po uwzględnieniu najistotniejszych uwag zaproponowano zupełnie nową konstrukcję pistoletu Easy!Force. Najważniejszą różnicą okazała się lokalizacja spustu, który przeniesiono z przodu na tył uchwytu. Ta, z pozoru niewielka zmiana, wpłynęła na zwiększenie wygody w operowaniu wysokim ciśnieniem. Do tej pory spust należało naciskać palcami, co szybko powodowało zmęczenie. Obecnie wystarczy posłużyć się nasadą dłoni.
Dlaczego to rozwiązanie jest wygodniejsze?
W połączeniu z kierunkiem siły odrzutu wysokiego ciśnienia wody, takie umiejscowienie spustu zmniejszyło konieczność wykorzystywania dużego nacisku na spust. Teraz tylko odblokowanie pistoletu wymaga pojedynczego użycia palca wskazującego. Co więcej, dla lepszej ergonomii lanca, pistolet i spust zostały tak zaprojektowane, aby prowadzić ją w sposób liniowy do ramienia. To oznacza, że siła potrzebna do jej kontrolowania nie jest skupiona na słabszych i szybciej męczących się mięśniach dłoni, a na wyższych i zarazem silniejszych partiach ramion.
Co to oznacza? Jeśli utrzymamy łokieć zgięty pod kątem od 90° do 120°, praca z nowym pistoletem praktycznie nie wiąże się z odczuwaniem wysiłku. Dodatkowo łatwiejsze stało się też zatrzymywanie pracy, bowiem wymaga to już tylko lekkiego rozluźnienia dłoni, aby spust powrócił do pierwotnej pozycji. Aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu, blokada bezpieczeństwa włącza się automatycznie przy każdej przerwie w pracy.
Nie ma znaczenia czy użytkownik jest prawo- lub leworęczny. Konstrukcja Easy!Force jest symetryczna, a do tego istnieje możliwość wyposażenia go w obrotowy uchwyt kątowy. To szczególnie ważne udogodnienia, jeśli chodzi o pracę z ciśnieniem nawet 250 barów. Zwłaszcza, że istnieje możliwość wygodnego oparcia pistoletu o ciało pod zalecanym 8-stopniowym kątem.
Jakie są rodzaje Easy!Force?
Oprócz standardowego pistoletu Easy!Force (zawór ze stali szlachetnej) w ofercie jest dostępny także Easy!Force Advanced. Cechuje go ceramiczny zawór, co przekłada się na lepsze efekty, jak i szczelność. Taki materiał to także skok trwałości (jak deklaruje producent – aż o 400%). Wewnętrzne testy wykazały 5-krotnie wyższą wytrzymałość pistoletu Easy!Force Advanced od innych produktów z tej kategorii. To dużo!
Powinno to być szczególnie ważną wskazówką dla branży motoryzacyjnej, która potrzebuje rozwiązań o możliwie wysokiej odporności. Nikt nie lubi przestojów z powodu awarii sprzętu, na co Easy!Force stanowi mocną odpowiedź. W połączeniu z wygodą i ergonomią tworzy to produkt, dla którego ciężko o znalezienie adekwatnej konkurencji.
Przy okazji wyszedł Easy!Lock
Wspomniane wcześniej badania dały jednoczesny efekt w przeprojektowaniu złączek tak, aby były jeszcze łatwiejsze w montażu. Elementy z serii Easy!Lock, np. wąż czy lanca wymagają jednego obrotu o 360 stopni. Kluczem do sukcesu okazała się tu połączenie zalet szybko-złączki (szybkość połączenia) oraz łączenia ze zmodyfikowanym gwintem (niezawodność, bezpieczeństwo i stabilności).
Patent Easy!Lock przyspiesza nawet pięciokrotnie podłączanie czy rozłączanie elementów w porównaniu do tradycyjnych systemów gwintowych przy zachowaniu trwałości i wytrzymałości. Aktualizację gwintów przeprowadzono w aż 476 akcesoriów. Dzięki specjalnym adapterom nowy pistolet może być również połączony ze starszymi modelami urządzeń, co ucieszy z pewnością wielu użytkowników.