Wiosenne porządki to symboliczny rytuał, który warto obchodzić częściej. Szczególnie wymagające wydaje się to w kontekście warsztatu, ale dziś rynek ma już kilka odpowiedzi na to zapotrzebowanie.
Z tym sprzątaniem to jest tak, że jeśli nie narzucamy sobie odpowiedniego minimum czystości, to z czasem systematycznie zaczynamy obniżać loty. Być może pół biedy, gdy dotyczy to garażu, w którym samemu „dłubiemy” przy aucie czy motocyklu. Gorzej jeśli zapuszczamy miejsce pracy, bo wtedy ryzykujemy odstraszeniem klienta.
Czy to takie ważne?
Od warsztatu wymaga się przede wszystkim, aby wykonał swoją pracę fachowo i bez partactwa. To prawda, ale jak w każdym biznesie dosyć ważne jest to pierwsze wrażenie, które sprawia, że konsument chce wydać w danym miejscu pieniądze. Zadbany serwis to dla niektórych wyznacznik profesjonalizmu, którego wymaga coraz więcej kierowców wraz z tym, jak podnosi się standard ich samochodów.
Zresztą w czystym warsztacie łatwiej zmotywować się do wyczyszczenia nadwozia i podwozia klienta. Oprócz tego, że będzie z tego bardziej zadowolony, to dodatkowo uzyskamy lepszy obraz stanu samochody i być może odkryjemy symptomy nadchodzącej usterki. Do takiego rodzaju wyzwań najlepiej skorzystać z myjek wysokociśnieniowych. W zależności od tego przy czym zwykle pracujemy, warto zwrócić uwagę na parametry i funkcje poszczególnych urządzeń.
Urządzenia wysokociśnieniowe bez podgrzewania wody
Nie da się ukryć, że od lat największym powodzeniem cieszą się produkty firmy Kärcher. Z jej gamy na początek warto zwrócić uwagę na urządzenia bez podgrzewania wody. Modele HD klasy średniej cechuje wydajność i wszechstronność. Doskonałe parametry pracy, wysokie ciśnienie robocze z możliwością regulacji i wydatek wody na świetnym poziomie umożliwia skuteczne usuwanie zabrudzeń z pozoru „nie do doczyszczenia”.
Przykładem jest model HD 9/20-4 M. Wyposażono go w 4–biegunowy, wolnoobrotowy silnik trójfazowy oraz 3-tłokową pompę z ceramicznymi tłokami i mosiężną głowicę. Z dodatkową lancą pianową lub spryskującą do podwozi umożliwiają przede wszystkim szybkie czyszczenie.
Urządzenia wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody
Z kolei klasa wyższa jak model HDS 5/15 U to już urządzenie z funkcją podgrzewania wody. To niezwykle ważna rzecz, gdy trzeba poradzić sobie z tłustymi lub oleistymi zabrudzeniami. Środek czyszczący w połączeniu z wodą podgrzaną do temperatury 80°C gwarantuje poradzenie sobie z naprawdę wymagającymi rzeczami. Uchwyty na wyposażenie w tylnej części obudowy pozwalają na wygodne przechowywanie lancy i kabla zasilającego.
Co ważne szczególnie dziś, gdy panuje susza – urządzenie zużywa niewielkie ilości wody i paliwa do jej podgrzewania. Dla zwiększenia niezawodności zastosowano tam duży filtr wody, który ma za zadanie chronić pompę. Wydajność tłoczenia to 450 litrów na godzinę, ciśnienie robocze na poziomie 150 barów zapewni wysoką kulturę i skuteczność pracy.
Bez wysiłku człowieka
Za czyszczenie łatwiej jest nam się zabrać, gdy nie musimy się przy nim namęczyć, W tym celu urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher mają już nowe pistolety Easy!Force. Co ułatwiają? Przeniesienie spustu z przodu na tył uchwytu sprawia, że nie musimy go naciskać palcami, co generowało coraz większe zmęczenie. Dociskając go nasadą dłoni w dużej mierze wykorzystuje się siłę odrzutu wysokiego ciśnienia wody, zmniejszając nasze zmęczenie.
Ponadto lanca, pistolet i spust zostały tak zaprojektowane, aby prowadzić ją w sposób liniowy do ramienia. Dzięki temu siła potrzebna do kontrolowania lancy zostaje przeniesiona ze słabszych i łatwo męczących się mięśni dłoni na znacznie silniejsze i bardziej wytrzymałe wyższe partie mięśniowe ramion.
Odkurzacze uniwersalne
Oprócz myjki wysokociśnieniowej niezwykle przydatnym urządzeniem jest odkurzacz. Nim można zebrać nawet wodę, ale i wszelkiego rodzaju pył. Przykładem takiego uniwersalnego odkurzacza jest model NT 30/1 TE L, który dzięki systemom oczyszczania filtra zapobiega niepożądanemu spadkowi siły ssącej nawet podczas długotrwałych prac. To jednocześnie sprawia, że urządzenie wolniej sią zużywa i służy dłużej względem konkurencji. W podstawowym zestawie znajdziemy wąż ssący, torebkę filtracyjną, ssawkę podłogową, ssawkę szczelinową oraz listwę odbojową.
Warto rozważyć także model NT 70/2. Ten odkurzacz to znakomite narzędzie nie tylko dla warsztatów, ale i dla myjni samochodowych, stacji diagnostycznych czy branży transportowej i logistycznej. Dwie turbiny z oddzielnymi włącznikami umożliwiają zastosowanie długiego węża, który znacząco ułatwia pracę na danym stanowisku. Wyposażenie można wygodnie przechowywać na specjalnie do tego wydzielonym miejscu na obudowie odkurzacza.
Przed mechanicznymi uszkodzeniami odkurzacz chroni duży zderzak. Wąż spustowy ułatwia opróżnianie wody z dużego zbiornika. Ciekawym zabezpieczeniem jest filtr główny typu cartridge z pływakiem. Gdy poziom zbiornika jest już pełny, automatycznie wyłączane jest ssanie, chroniąc przy tym turbinę. Odkurzacze uniwersalne to oczywiście nie tylko skuteczne czyszczenia warsztatów, ale i pojazdów dzięki szerokiej gamie akcesoriów, które ułatwiają zadbanie o tapicerki czy fotele.