Czy do samochodu muszę zakładać maseczkę, jeśli parują mi okulary? Sprawdź jak w łatwy sposób wyeliminować ten problem

Czy do samochodu muszę zakładać maseczkę, jeśli parują mi okulary? Sprawdź jak w łatwy sposób wyeliminować ten problem

parujące okulary w maseczce

Podaj dalej

Jeżeli musimy wybrać się samochodem z osobą, z którą nie dzielimy gospodarstwa domowego to mamy obowiązek zakrywania nosa i ust. Problem pojawia się w momencie, gdy do jazdy musimy używać okularów.

Osoby korzystające z okularów korekcyjnych narzekają na to, że w maseczce szkła szybko są zaparowane. To z kolei stwarza poważne niebezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Z taką sytuacją szybko można sobie jednak poradzić.

Kierowca w maseczce i okularach

Czy mogę nie nosić maseczki, jeśli parują mi okulary?

Wiele zależy od tego, na jakiego policjanta trafimy. Teoretycznie powinniśmy móc bez problemu wytłumaczyć się z tego podczas kontroli, argumentując brak maseczki względami bezpieczeństwa. Nie każdy musi bowiem wiedzieć jak wyeliminować parowanie szkieł. Warto jednak zawsze mieć tę maseczkę przy sobie, aby wykazać, że „chcieliśmy dobrze”.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały, gdy noszę maseczkę?

Najprostszym sposobem jest właściwe założenie maseczki. Jeśli jej rozmiary na to pozwalają warto podciągnąć ją nieco wyżej, aby dolna część szkieł była już na wysokości materiału. Dzięki temu wydychane powietrze spod maseczki nie będzie kierowane na szkła, ponieważ im wyżej nosa ją umieścimy, tym szczelniej będzie osadzona.

Wysoko osadzona maseczka, aby nie parowały okulary

Warto jednak pamiętać, aby osłonę naciągać w górę tak, aby od dołu była cały czas osadzona na naszym podbródku. Wówczas mamy pewność, że maseczka jest właściwie osadzona i dzięki temu chronimy innych przed zakażeniem, ponieważ nawet nieświadomie i bezobjawowo możemy być nosicielami koronawirusa SARS-CoV-2. Dodatkowo można spróbować lekko wysunąć okulary do przodu, o ile pozwala na to ich rozmiar i budowa nosa.

Jakich środków użyć, aby ograniczyć parowanie okularów podczas noszenia maseczki

Żeby zniwelować parowanie szkieł warto pokryć je warstwą hydrofobową. Wiele poradników poleca przemycie szkieł wodą z mydłem (a najlepiej mydlaną pianą) lub pianką do golenia. Te sposoby co prawda pomagają odpychać wodę, ale potrafią tworzyć także warstwy, które zniekształcają obraz. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się chociażby płyn do mycia okien.

Popularność w sieci zdobywa także powyższe wideo, pokazujące jak łatwo uszczelnić prostą maseczkę wsuwając pod jej górną krawędź złożoną chusteczkę higieniczną.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News