Po wypdadku na trasie sztafety paraolimpijczyków Obiettivo Tricolore, Alex Zanardi jest w stanie bardzo ciężkim. Szpital Santa Maria alle Scotte w Sienie przekazał oficjalne informacje o stanie zdrowia byłego kierowcy F1.
Impreza była rozgrywana w całych Włoszech na drogach publicznych. Sztafetę zorgniazowała organizacja Obiettivo3, której założycielem jest sam Zanardi. Event miał być wyrazem promocji sportu wśród osób niepełnosprawnych. O3 pomaga nie tylko w aktywizacji, ale i w przygotowaniu do startów na paraolimpiadzie.
Co się stało Alexowi Zanardiemu?
BREAKING NEWS:
Alex Zanardi’s “handbike lost control invading opposite way of road rolling on itself, hitting on a truck coming from opposing direction” said italian handbike team coach.
Zanardi went down at approx 50km/h, truck came up at approx 30km/h, according to Sky Italy pic.twitter.com/u0h925ma8r— Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) June 19, 2020
O godz. 17:05 na drodze SP146 w prowincji Siena rower ręczny Włocha jadący z prędkością ok. 50 km/godz. znalazł się minimalnie na przeciwległym pasie ruchu. Krętą trasą między Pienza i San Quirico d’Orcia 30 km/godz. jechała wówczas ciężarówka, której kierowca nie był w stanie uniknąć zderzenia. Ze względu na uwarunkowania terenu, Zanardi musiał zostać przeniesiony na polanę, aby dostać się do helikopera ratowniczego.
O godz. 18:00 śmigłowiec dostarczył mocno rannego pacjenta do szpitala. Uczestnik 41 grand prix F1 doznał poważnego urazu głowy i twarzy. 53-latek trafił na neurochirurgię. Operacja zaczęła się krótko po godz. 19:00 i zakończyła o 21:30. Dwukrotny mistrz prestiżowej amerykańskiej serii CART został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Lekarze są ostrożni w rokowaniach, co oznacza, że Zanardi walczy o życie.
Kim jest Alex Zanardi?
Włoch jest bardzo szanowaną postacią w światku motorsportowym. Wziął udział w 41 wyścigach F1, z czego najlepszym osiągnięciem było 6. miejsce z Lotusem w Grand Prix Brazylii 1993. Zdobył wówczas swój jedyny punkt w karierze. W drugiej połowie lat 90′ przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie dwukrotnie zdobył mistrzostwo CART – wówczas najbardziej prestiżowej amerykańskiej serii bolidów jednomiejscowych.
W 1999 r. zaliczył jednosezonowy powrót do F1 z Williamsem, a w 2001 r. powrócił do CART. Niestety podczas rundy na niemieckim Lausitzringu miał straszny wypadek, po którym stracił obie nogi. To jednak nie zakończyło jego kariery w motorsporcie. W specjalnie przygotowanym pojeździe przez kilka lat startował w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC, 4 zwycięstwa) jako fabryczny kierowca BMW. Z tą samą marką gościnnie pojawił się także w DTM.
Po amputacji nóg startował także na igrzyskach paraolimpijskich w kolarstwie. W jego dorobku znajdują się 4 złote medale z Londynu i Rio de Janeiro oraz 2 srebra. 12 razy zdobywał złoto w mistrzostwach świata.