Rozpoczęła się 11. edycja wystawy Triennale Design Museum zatytułowana Historie. Włoski design, którą będzie można podziwiać do 20 stycznia 2019 roku.
Gwiazdami wydarzenia są dwie ikony wzornictwa samochodowego: Fiat 500 N (1958) i Fiat Panda 30 (1980), należące do niezwykle cennej kolekcji FCA Heritage, działu Grupy zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego włoskich marek FCA.
Są samochody, które przechodzą do historii ze względu na innowacje technologiczne lub stylistyczne, jakie ze sobą wnoszą. Są też takie, które zasługują na pamięć za to, czym były w codziennym życiu całego pokolenia lub całego kraju. Ale jest niewiele takich, które maja obie te cechy, najpierw połączyć technikę i emocje, a następnie pozostawić niezatarty ślad, stając się swoistą ikoną swoich czasów. Kiedy to następuje, powstają najważniejsze dzieła historii przemysłu. Do takich należą Fiat 500 i Fiat Panda, dwa symbole zrodzone z włoskiej kreatywności, które zapadły w zbiorowej pamięci ludzi na całym świecie.
Ponadczasowy Fiat 500 nie jest nowością w muzealnych komnatach, wystarczy sobie przypomnieć, że w zeszłym roku egzemplarz serii F, najbardziej popularnej 500 w historii, wszedł do stałej kolekcji muzeum sztuki nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku. Dzisiaj natomiast, niezwykła 500N z 1958 roku wkracza w progi Triennale Design Museum, potwierdzając znaczenie tego modelu, który zmotoryzował Włochy i jednocześnie stał się o prawdziwym designerskim dziełem o światowej sławie.
Obok niego pojawia się niemniej sławna Panda 30, kolejna włoska ikona, która od odległego 1980 roku obrazuje niepowtarzalny sposób podejścia do samochodu w codziennych relacjach: bardziej bezpośredni, swobodny, łatwy.
Triennale Design Museum. Historie. Włoski design.
Triennale Design Museum, pierwsze muzeum włoskiego wzornictwa, zostało otwarte w Triennale w grudniu 2007 roku. To muzeum „mutant”, które co roku od 10 lat, zmienia układ i dekorację, by za każdym razem dać inną odpowiedź na fundamentalne pytanie: czym i jaki jest włoski design?
11. edycja Triennale Design Museum opowiada historię włoskiego wzornictwa poprzez mnogość historii, które wspólnie definiują jego złożoną naturę. Zwiedzanie muzeum może mieć dwojaki przebieg: z jednej strony historia może rozwijać się diachronicznie, z drugiej może być przedstawiona w formie pięciu zagadnień tematycznych, pozwalających odczytywać design przez pryzmat innych dziedzin.
Wybór 180 dzieł, w większości pochodzących ze stałej kolekcji Triennale Design Museum stworzonych w latach 1902-1998 i wyodrębnionych, jako najbardziej reprezentatywnych dla włoskiego wzornictwa ze względu na wkład w innowacyjność, estetykę, badania, rozpoznawalność oraz popularność, stawia pytanie: które dzieła powinny nieodzownie znaleźć się w Muzeum designu i co może zostać uznane za jego „ikonę”, i czy określenie to jest faktycznie odpowiednie w kontekście wzornictwa.
Tagi: Fiat, Fiat 500, Fiat Panda, Triennale Design Museum,