Ekonomiczna jazda samochodów jest priorytetem dla bardzo wielu kierowców. Niestety na temat oszczędnej jazdy i zachowania za kierownicą, narosło sporo mitów i legend. Zatem co zrobić, by obniżyć zużycie paliwa? Czy jest to w ogóle możliwe? Co robić, by swoim zachowaniem, nie powodować większego spalania.
Jak obniżyć zużycie paliwa? Hamuj silnikiem!
Jednym z motoryzacyjnych mitów jest założenie, że silnik w samochodzie zużywa mniej paliwa wtedy, gdy kierowca wrzuci na „luz”. Jest to dość popularna czynność wielu kierowców podczas „toczenia” się w mieście lub zjeżdżania ze wzniesienia. To oczywiście bzdura, ponieważ nowoczesne jednostki napędowe najoszczędniejsze są wtedy, gdy kierujący zaczyna hamować silnikiem. Zwalnianie przy pomocy redukcji przełożenia sprawia, że paliwo jest odcinane.
Warto o tym pamiętać niemal w każdej sytuacji drogowej. Hamowanie silnikiem sprawdza się zarówno podczas dojeżdżania do skrzyżowania w sytuacji, gdy za chwilę światło zmieni się z czerwonego na zielone oraz w czasie zjeżdżania ze wzniesienia poza terenem zabudowanym.
KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!
Innym argumentem przemawiającym za jeżdżeniem cały czas na biegu jest bezpieczeństwo, zwłaszcza w okresie zimowym. Sprawia, że kierowca minimalizuje ryzyko wystąpienia poślizgu, a w przypadku stracenia przyczepności, ma większe pole do działania.
Gaś silnik
Inną prostą i skuteczną metodą na obniżenie zużycia paliwa, jest gaszenie silnika podczas dłuższego postoju. W przypadku, gdy np. zatrzymujemy samochód przed przejazdem kolejowym i wiemy, że „trochę” postoimy, to również warto zgasić silnik.
Kontroluj ciśnienie w oponach i wyłącz zbędne urządzenia
Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach powoduje zwiększone spalanie. Kierowca, który chce jeździć ekonomicznie powinien dbać o to, by ciśnienie było zawsze na poziomie wskazanym przez producenta pojazdu.
KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!
Gdy nie ma takiej potrzeby, warto wyłączyć ogrzewanie tylnej szyby czy klimatyzację. Na przykład, jazda z ciągle włączoną klimatyzacją spowoduje wzrost zużycia paliwa nawet o 0,5 litra na każde 100 kilometrów.