Sprzęgło to bardzo ważny element samochodu o dość skomplikowanej budowie. Tworzy go szereg elementów, których współpraca umożliwia bezproblemową zmianę biegów w czasie jazdy samochodem. Zobacz, co warto wiedzieć o tym podzespole i jak z niego prawidłowo korzystać?
Sprzęgło – co to takiego i do czego służy?
Głównym zadaniem sprzęgła jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Korzysta się z niego przy wprowadzaniu samochodu w ruch, zmianie biegów oraz w końcowej fazie hamowania.
Sprzęgło to stosunkowo drogi element auta i w przypadku wymiany kosztuje od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Jak prawidłowo korzystać ze sprzęgła?
Każdy z nas (czyt. kierowców) popełnia błędy i może się zdarzyć, że w nieodpowiedni sposób skorzystamy ze sprzęgła. Oto najbardziej charakterystyczne sytuacje, w których możemy źle używać sprzęgła:
– podczas ruszania – czułość sprzęgła w każdym aucie jest inna, dlatego żeby prawidłowo ruszyć, powinniśmy lekko puszczać sprzęgło i jednocześnie dodawać gazu. Przy osiągnięciu odpowiedniej prędkości (ok. 5-10 km/h) zdejmujemy nogę ze sprzęgła.
– podczas zmiany biegów – zdejmujemy nogę z gazu, naciskamy sprzęgło i zmieniamy bieg. Należy pamiętać, że nie puszczamy sprzęgła gwałtownie, tylko lekko i jednocześnie dodajemy gaz.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Należy pamiętać, że nieodpowiednie korzystanie, w znaczący sposób skraca żywotność sprzęgła. Dlatego nie jeździmy na półsprzęgle, nie trzymay nogi na sprzęgle w czasie jazdy, a także nie przytrzymujemy go zbyt długo przy ruszaniu i przy zmianie biegów.
Zasada jest bardzo prosta, im mniej będziemy używać sprzęgła w czasie jazdy, tym lepiej. Dlatego warto zmienić złe nawyki i przyzwyczajenia nie naciskać go, kiedy nie ma takiej potrzeby.
Czy wciśnięte sprzęgło ma wpływ na odpalanie samochodu? Ma i to spore!