Dobrej klasy olej silnikowy to gwarancja długiej eksploatacji jednostki napędowej. Nie warto na nim oszczędzać i w miarę regularnie kontrolować jego stan. A czy niski poziom oleju oznacza jakieś problemy? Czy w takim przypadku można dalej jechać samochodem? O tym poniżej.
Niski poziom oleju? To może oznaczać poważne problemy
Niski poziom jest z reguły sygnalizowany przez kontrolkę na desce rozdzielczej samochodu. Jej pojawienie oznacza, że w silniku jest za mało smarowidła. Może to być związane z wyciekiem lub z faktem, że olej jest spalany. Jaki mogą być konsekwencje? Ano duże, bo może dojść to zatarcia całego silnika.
Dlatego, gdy tylko zapali się kontrolka sygnalizująca niski poziom oleju, najlepiej od razu przerwać jazdę i zgasić silnik.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Niski poziom oleju na bagnecie? Co to oznacza?
Pierwszym krokiem po zatrzymaniu auta, powinno być sprawdzenie ilości oleju na bagnecie. W przypadku, gdy wskazuje minimalną ilość, konieczne jest uzupełnienie do wartości optymalnej, tj. między minimum a maksimum. Bez tego, radzimy nie ruszać się z miejsca.
W teorii, ubytki oleju między przeglądami powinny być marginalne. Niestety życie pisze różne scenariusze i niewłaściwa eksploatacja często weryfikuje ten scenariusz.