Gdy mówimy o montażu instalacji gazowej w samochodzie, to z reguły mamy na myśli auta z silnikami benzynowymi. A co w przypadku silników wysokoprężnych? Czy diesel w gazie jest w ogóle możliwy? Jak się okazuje, samochód z takim silnikiem również może być zasilany LPG.
Diesel w gazie
Pewnie zastanawialiście się nie raz, czy w samochodach z silnikami diesla można zamontować instalację gazową? Jak się okazuje, diesel w gazie, to całkiem realna opcja.
KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!
Wysokie ceny benzyny i ropy powodują, że wiele osób planuje zakup samochodu, który jest wyposażony w instalację LPG, bo to oznacza to spore oszczędności na paliwie.
Diesel z gazem – warto czy nie?
Skoro ustaliliśmy, że instalacja gazowa jest możliwa nie tylko w „benzyniakach”, ale także w dieslu, to teraz zastanówmy się czy to dobry pomysł?
Problem dotyczy nie tyle dostępnej technologii, co jej ceny. Kilka tysięcy złotych, które musimy zapłacić na modyfikację układu wtryskującego paliwo musi się nam zwrócić w trakcie eksploatacji. W innym wypadku, montaż takiej instalacji nie ma najmniejszego sensu.
Diesel w gazie – jaką instalację wybrać
Mono fuel to system, który wymaga przebudowania silnika na zapłon iskrowy. Niestety, jak się łatwo domyślić, koszt montażu odstrasza.
Innym systemem jest dual fuel, gdzie silnik pracuje jednocześnie na gazie i dieslu. Ten drugi jest jednak podawany w ilości pozwalającej na zainicjowanie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej.
KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!
Kolejną możliwością jest tzw. diesel gaz. Jest to instalacja, która wykorzystuje tzw. dotrysk LPG, podobnie jak w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem.
Podsumowanie
Instalacja LPG do diesla jest możliwa do zamontowania, ale całkowicie nieopłacalna. Wybór najtańszej i jednocześnie pracującej z najmniejszą efektywnością instalacji typu diesel gaz, może skutkować zwrotem kosztów inwestycji, dopiero po kilku latach jazdy.