Wielu kierowców decyduje się na przyciemnienie szyb w swoim samochodzie. Czy jest to legalne? Co mówią na ten temat przepisy? O tym dowiecie się z poniższego tekstu.
Przyciemnienie szyb – hit czy kit?
Kiedyś przyciemnienie szyb w samochodzie kojarzyło się głównie z szeroko pojętym tuningiem. Taki zabieg powodował, że auto zyskiwało na atrakcyjności i pozwalało wyróżnić się z tłumu.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Dziś te czasy już minęły i ciemne szyby rzadko kiedy kojarzą z atrakcyjnością i „luksusem”, a bardziej z wygodą, na którą z różnych względów decyduje się coraz więcej kierowców.
Dlaczego? Ano dlatego, że przyciemnione szyby to ochrona przed promieniowaniem słonecznym. W sezonie letnim wnętrze pojazdu nagrzewa się wolniej, przez co zwiększa się komfort podróżujących. Ciemne szyby redukują odblaski i chronią kierowcę przed oślepieniem.
Przyciemnione szyby ograniczają widoczność wnętrza samochodu, co zapewnia większą prywatność pasażerom.
Czy przyciemnianie szyb jest legalne?
Zastanawiając się nad przyciemnieniem szyb w aucie, nie wolno zapomnieć, co na ten temat mówią przepisy. A te jak można się domyśleć, te są bardzo restrykcyjne. Zgodnie z nimi szyby przednie i boczne muszą mieć zapewnioną przepuszczalność światła na poziomie 70%.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku szyb tylnych. Tutaj mamy dużo większe pole manewru, ponieważ ich żadne ograniczenia nie dotyczą, więc można je przyciemniać do woli.