Wśród samochodów, które sprzedawane są w Polsce, dominują te z manualną skrzynią biegów. Automatyczna skrzynia biegów pojawia się głównie w większych samochodach, jak np. w SUV-ach. My przyjrzymy się jednak tym mniejszym samochodom w „automacie”.
Niechęć do „automatów”
Mitów na temat automatycznej skrzyni biegów w samochodach jest wiele. Mają one główny wpływ na niechęć do sięgania po tego typu samochody. Udział „automatów” wśród nowych samochodów miejskich kupionych w Polsce, jest o wiele mniejszy, niż np. w USA to aż 90%.
Trudno jednak się temu dziwić. Ta niechęć wynika bowiem z czasów, gdy automatyczne skrzynie miały wiele wad. Były „ospałe”, podwyższały spalanie oraz spowalniały samochód. O ile w samochodach z dużym i mocnym silnikiem, wady te można było być, to w małych autach bardzo negatywnie wpływała na wrażenia z jazdy.
KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!
To już jednak przeszłość, ponieważ producenci aut usunęli niemal wszystkie wady „automatów”. Dzisiejsze rozwiązania niejednokrotnie przewyższają parametrami manualne skrzynie biegów.
Automatyczna skrzynia biegów w mieście? Super rozwiązanie
Wielka zaletą skrzyni automatycznej jest komfort. „Automat” nie wymaga ciągłego wciskania sprzęgła oraz wachlowania drążkiem zmiany biegów.
Jazda w po zakorkowanych miastach jest pełna zatrzymań i powolnych podjazdów, dlatego też w takich warunkach, automatyczna skrzynia biegów czuje się idealnie. Dzięki niej, kierowca może skupić się na na obserwowaniu drogi, pieszych, znaków oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Cena „automatu”
Na pewno, mała popularność automatycznych skrzyń biegów wynika w dużym stopniu z wysokich cen nowych samochodów. Nie dość, że samochód w „automacie” wymaga sporej dopłaty, to najczęściej jest on dostępny dopiero w połączeniu z wyższymi wersjami wyposażenia oraz mocniejszymi silnikami.
Z kolei na rynku aut używanych bywa odwrotnie. W niektórych przypadkach samochody z automatyczną skrzynią biegów mogą być wręcz tańsze niż podobne wersje ze skrzynią manualną.
KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!
Automatyczna skrzynia biegów – wady
Jedną z nich jest na pewno wyższa cena ewentualnych napraw. Automatyczna skrzynia biegów, to znacznie bardziej skomplikowana konstrukcja. Wymagaja nie tylko wiedzy mechanicznej, ale i elektronicznej. „Automaty” wymagają też regularnej (średnio co 30-60 tysięcy kilometrów) wymiany oleju. Pojazdów z taką skrzynią nie wolno holować, odpalać „na pych” oraz zmieniać przełożeń bez całkowitego zatrzymania auta.