Bezterminowe prawo jazdy do wymiany! Wiemy kiedy trzeba będzie udać się do urzędu

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany! Wiemy kiedy trzeba będzie udać się do urzędu

prawo jazdy

Podaj dalej

Jeżeli którykolwiek kierowca myślał, że bezterminowo wydane prawo jazdy nie zmusza go do wymiany dokumentu, jest w ogromnym błędzie. Wiemy kiedy bezterminowe „prawko” straci ważność i jak będzie wyglądała procedura jego wymiany.

Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument

Bezterminowe wydawanie prawa jazdy zakończyło się w styczniu 2015 roku i dziś ich ważność zależy od kategorii uprawnień. Nie oznacza to oczywiście, że bezterminowe prawo jazdy jest nieważne. Pamiętać należy jednak o tym –  że każdy dokument posiada termin ważności. Obecnie najdłuższy okres na jaki organ wydaje prawo jazdy, wynosi 15 lat.

Może oczywiście ulec on skróceniu, kiedy będą ku temu podstawy w postaci chociażby orzeczenia lekarskiego. Co jednak najważniejsze –  nowe prawo nie unieważnia bezterminowych dokumentów wydanych wcześniej. Ale to nie znaczy, że nie trzeba będzie ich wymienić.

Maksymalny okres ważności prawa jazdy:

  • do 15 lat dla kategorii: AM, A1A2, A, B1, B, B+E i T;
  • do 5 lat dla kategorii: C1C1+E, C, C+E, D1D1+E, D i D+E.

Kiedy do wydziału komunikacji?

W najbliższej przyszłości wszyscy posiadający „bezterminówkę” będą zobligowani ją wymienić. Do odpowiednich urzędów kierowcy będą musieli udać się w latach 2028-2033. Nowe dokumenty wydane zostaną z 15-letnim okresem ważności co oznacza, że po 2033 wszyscy kierowcy w Polsce będą mieli już dokument tzw. terminowy.

A teraz kolejny raz kwestia najważniejsza. Przypominamy, że wymienić będzie trzeba tylko sam dokument. Kierowca, który wcześniej uzyskał bezterminowo uprawnienia kat. AM, A1A2, A, B1, B, B+E i T nie traci ich.

Warto też pamiętać, że prawo jazdy należy wymienić w przypadku zmiany nazwiska, zgubieniu lub zniszczeniu (nawet jeśli dokument jest już w CEPIK i nie trzeba go wozić przy sobie), oraz upłynięciu terminu ważności dokumentu lub konkretnej kategorii. Dodatkowo od 4 marca 2019 roku wymiana prawa jazdy nie jest obowiązkowa po zmianie adresu zamieszkania czy zameldowania. Dzieje się tak, ponieważ z dokumentu usunięto rubrykę z informacją o adresie.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News