Miałeś kolizję starszym samochodem? Teraz twoje auto może trafić na złom

Miałeś kolizję starszym samochodem? Teraz twoje auto może trafić na złom

opony

Podaj dalej

Przełomowe zmiany w ustawie dotyczącej obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych stały się faktem. Pojazdy po szkodzie całkowitej nie będą mogły wrócić na drogi.

Projekt zainicjowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Związek Dealerów Samochodowych spotkał się z przychylnością posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 262 posłów. 224 było przeciw, a 32 wstrzymało się od oddania głosu.

Co te zmiany oznaczają zatem dla Polaków? Otóż samochody po zdarzeniu, które zostaną zakwalifikowane przez rzeczoznawcę z firmy ubezpieczeniowej do szkody całkowitej, nie będą mogły wrócić na drogi. Czym zatem jest szkoda całkowita?

Ze szkodą całkowitą w OC mamy do czynienia, gdy pojazd został uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jego naprawę lub gdy koszty ewentualnej naprawy przekroczyłyby wartość pojazdu z dnia likwidacji szkody.

Niestety pod tę definicję można podciągnąć zdecydowaną większość starszych samochodów, które brały udział w poważniejszych kolizjach. Części do tych aut nadal są w cenie, a ich wartość rynkowa jest niska. Zatem orzeczenie szkody całkowitej niestanowi dużego problemu.

Możliwość orzeczenia szkody całkowitej niestety sprzyja także nadużyciom. Dzięki temu ubezpieczyciel unika kosztów związanych choćby ze sporządzeniem kosztorysu czy rozliczeniem z warsztatem samochodowym.

Nowe regulacje prawne mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Tyle czasu zająć ma zintegrowanie bazy danych firm ubezpieczeniowych z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców.

Źródło: interia.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News