Kiedy chcesz kupić w Polsce samochód, musisz być wyjątkowo czujny. Nieuczciwi handlarze samochodowi mają w zanadrzu nowy numer, jakim jest lipny numer VIN. Jak się okazuje, ten pomysł jest prawie genialny. Sprawdź jak się zabezpieczyć.
Uwaga na nową metodę oszustwa w ogłoszeniach samochodowych
Jak informują dziennikarze TVN Turbo, nieuczciwi handlarze, znaleźli sobie nowa metodę nabierania klientów. Ten nowy sposób to kolejna recepta na nielegalny zysk.
Do tej pory, klienci poszukujący dla siebie samochodu w internecie, od razu odrzucali oferty, w których nie było numeru VIN pojazdu. Ten drobny szczegół, sugerował, że sprzedawca ma coś do ukrycia. Dziś w ogłoszeniach, zaszła istotna zmiana.
Znajdziesz coraz więcej ogłoszeń, które nie tylko posiadają VIN, ale w wielu z nich jest on po prostu lipny.
– Handlarze często sprzedają podobne samochody, z podobnym rocznikiem i przebiegiem. Dlatego często podmieniają dane i wykorzystują numer VIN z auta, które już dawno sprzedali. Ważne jest abyśmy zawsze porównywali dane z ogłoszenia z numerem VIN auta – powiedział Paweł Miszta z TVN Turbo.
Co to jest ten VIN i jak go sprawdzić?
VIN to nic innego jak skrót od Vehicle Identification Number. Oznacza on numer identyfikujący pojazd, który nadaje mu producent. Sprawdzenie go, przed zakupem samochodu używanego, to rzecz, którą musisz zrobić.
Na spotkaniu ze sprzedawcą o jego prawdziwości zaświadczy wpis do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Należy go porównać z tym, jaki znajdziesz w samym samochodzie. Producenci najczęściej umieszczają go kilka centymetrów powyżej miejsca, gdzie szyba styka się z deską rozdzielczą po stronie kierowcy.
Umieszcza się go również w komorze silnika, na prawym wzmocnieniu bocznym, w kabinie na podłodze w okolicy przedniego prawego fotela, a także w bagażniku na podłodze z prawej. Jeżeli szukasz dla siebie Mercedesa, numer VIN odnajdziesz go pod dywanikiem pasażera. Co gdy przyjdzie Ci sprawdzić VIN przez internet?
W sieci od jakiegoś czasu już można sprawdzić historię auta za pomocą numeru nadwozia. Sprawdzenia można dokonać m.in na portalu autobaza.
Historię samego pojazdu sprawdzisz w bazie CEPiK, link znajdziesz tutaj.