Koronawirus? Honda opracowała „maskę” antywirusową do klimatyzacji samochodowej

Koronawirus? Honda opracowała „maskę” antywirusową do klimatyzacji samochodowej

honda maska

Podaj dalej

Honda Motor Co. opracowała „maskę” antywirusową, która znajdzie zastosowanie w systemach klimatyzacji w swoich samochodach. Producent twierdzi, że w ramach eksperymentu, w ciągu 15 minut zablokowała ponad 99% wirusów w powietrzu.

Producent samochodów wyprodukował ten produkt, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na produkty antywirusowe, na co ma wpływ pandemia COVID-19.

maska antywirusowa Honda
foto Chihaya Inagaki

Nie wiadomo jednak, czy maska od Hondy może również chronić przed nowym koronawirusem. Nie ma obecnie dobrej metody sprawdzania skuteczności maski pod tym kątem.

Kurumask  od Hondy, wyłapuje i uszkadza wirusy

Maska o nazwie „Kurumask” (maska ​​samochodu) może znaleźć zastosowanie w nieco przebudowanych modelach Hondy N-Box, które trafiły do ​​sprzedaży 25 grudnia. Producent planuje udostępnić maskę również dla innych swoich samochodów.

„Chcemy, aby kierowcy czuli się bezpiecznie i komfortowo, nawet gdy zamykają szyby w samochodzie w zimne dni” – powiedział Takaharu Echigo, odpowiedzialny za rozwój Kurumask.

Kierowcy mogą aktywować Kurumask, zakrywając nią filtry klimatyzacji i wykorzystując funkcję cyrkulacji powietrza. Mikroskopijne kolce, na powierzchni maski potrafią wyłapać i uszkodzić wirusy.

Honda N-Box
Honda N-Box fot Chihaya Inagaki

Honda opracowała pierwsza maskę antywirusową dla samochodu

Zespół programistów potwierdził, że maska ​​jest skuteczna przeciwko czterem typom wirusów, z których każdy ma inną charakterystykę.
Zespół wpadł na pomysł, aby Kurumask czerpał inspirację z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu. Stwierdzono w nich, że mikroskopijne kolce na powierzchni skrzydeł ważek działają tak, aby utrzymać ich skrzydła w czystości.

maska antywirusowa Honda
foto Chihaya Inagaki

Aluminiowy produkt Hondy wykorzystuje tę samą technologię, co zabezpieczenie przed rdzą, w której reakcja chemiczna tworzy kolce na powierzchni materiału.

Inżynierowie, którzy opracowali samochód do transportu pacjentów z COVID-19, współpracowali także z projektem Kurumask, aby pomóc zapewnić kierowcom bezpieczniejsze środowisko w aucie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News