Kluczowa rola Chin w strategii elektromobilności Volkswagena

Kluczowa rola Chin w strategii elektromobilności Volkswagena

Volkswagen ID. ROOMZZ Showcar

Podaj dalej

Chiny odegrają główną rolę w globalnym procesie transformacji koncernu Volkswagen. Jeszcze w tym roku oferta pojazdów z zelektryfikowanymi układami napędowymi zostanie zdecydowanie poszerzona. Do 2028 roku ponad połowa z 22 milionów planowanych aut elektrycznych ma być produkowana w Chinach.

Aby przyspieszyć ofensywę w dziedzinie modeli elektrycznych i wzmocnić akceptację dla tego rodzaju aut, powstanie nowa spółka joint venture, która zajmie się rozbudową infrastruktury zasilania samochodów elektrycznych. W celu prowadzenia przyszłych badań Volkswagen Group China skupi prace rozwojowe marek Volkswagen i Audi oraz Działu Badań koncernu pod jednym dachem w ramach nowej struktury ONE R&D.

W ramach ofensywy w dziedzinie samochodów elektrycznych koncern Volkswagen zamierza do 2028 roku produkować w Chinach 11,6 miliona tego rodzaju aut – to więcej niż połowa ich całkowitej planowanej liczby, którą koncern określa na 22 miliony. Przyczynią się do tego trzy spółki: FAW-Volkswagen, SAIC VOLKSWAGEN oraz JAC Volkswagen. Gdy w przyszłym roku w zakładach SAIC VOLKSWAGEN w Anting i FAW-Volkswagen w Foshan rozpocznie się produkcja samochodów na platformie MEB, tylko w tych dwóch fabrykach roczna produkcja wyniesie 600.000 elektrycznych pojazdów.

Ponadto JAC i SEAT pracują nad własną platformą do produkcji samochodów elektrycznych.

We wszystkich 33 chińskich zakładach Volkswagena i jego partnerów produkcja ma się odbywać w sposób jeszcze bardziej zgodny z wymaganiami ochrony środowiska. Tylko w zeszłym roku emisja dwutlenku węgla w chińskich fabrykach zmniejszyła się o 13 procent, co oznacza, że do atmosfery nie wyemitowano 390.000 ton CO2.

Rozbudowa infrastruktury zasilania w energię

Powołując nową spółkę Volkswagen zamierza rozbudować infrastrukturę ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych. Dzięki temu klienci w Chinach, którzy posiadają takie auta, będą mogli korzystać z nich w sposób jeszcze bardziej komfortowy ładując je zarówno w domu, jak i podczas podróży. W ramach współpracy firm Star Charge, FAW i JAC od końca bieżącego roku w ofercie skierowanej do prywatnych klientów znajdą się wallboxy, powstanie także duża liczba stacji ładowania dostępnych publicznie. Aby kierowca mógł szybko i łatwo znaleźć odpowiednią stację, użytkownik auta oraz sama stacja zostaną cyfrowo połączone. Takie zintegrowane połączenie zaoferuje Mobility Asia, firma należąca do Volkswagen Group China, tworząca cyfrowy ekosystem dla wszelkich zastosowań w dziedzinie mobilności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News