Ten problem dotyka niemal każdego kierowcę. Jego rozwiązanie jest jednak prostsze niż myślisz

Ten problem dotyka niemal każdego kierowcę. Jego rozwiązanie jest jednak prostsze niż myślisz

problem-parowanie-klimatyzacja

Podaj dalej

Niezależnie od tego, czy problem ten spotyka cię rano, gdy wyjeżdżasz do pracy, czy w połowie podróży, gdy zmieniają się warunki atmosferyczne, jest on wyjątkowo upierdliwy. Dotyka zarówno nowe, jak i starsze samochody i może być wyjątkowo niebezpieczny. Co więcej, za jazdę z zaparowanymi szybami można dostać mandat. Jak poradzić sobie z tym problemem? Co powoduje zaparowane szyby?

Zaparowana przednia szyba to problem, z którym spotkał się każdy kierowca

problem-zaparowana-przednia-szyba

Prowadzenie samochodu z ograniczoną widocznością przez przednią szybę jest niezgodne z prawem. Dlatego też warto wiedzieć, co powoduje kondensację, jak szybko się jej pozbyć i przede wszystkim, jak zapobiegać parowaniu szyb. 

Szyby samochodu parują, gdy ciepłe, wilgotne powietrze zetknie się z zimną powierzchnią szyby. Ciepło twojego ciała i oddechu ogrzewa powietrze wewnątrz samochodu i zwiększa poziom wilgoci. Kiedy wilgotne, ciepłe powietrze styka się z zimną szybą, skrapla się i powoduje, że szyba staje się zaparowana. 

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Najszybszym rozwiązaniem jest przetarcie szyby czystą szmatką, ale nie powstrzyma większej ilości kondensacji. Ponadto, prawie na pewno zostawi smugi, więc jeśli to możliwe, lepiej korzystać z systemu wentylacji. 

klimatyzacja

Upewnij się, że powierza jest skierowane na przednią szybę i włącz wentylator na maksimum. Na początek utrzymuj jednak niską temperaturę – przeładowanie samochodu gorącym, wilgotnym powietrzem tylko zwiększy problem wilgoci. Zimne powietrze z wentylatorów wciąż będzie cieplejsze niż szyba i pomoże ją wysuszyć. Następnie możesz zacząć zwiększać temperaturę. 

Jeśli masz klimę, włącz ją. Pomoże ona w szybszym wysuszeniu powietrza. Nie używaj jednak systemu recyrkulacji. Ogrzeje on samochód szybciej, ale zatrzyma wilgoć uwięzioną w środku. Co więcej, wypuści chłodne powietrze.

Jak zapobiegać parowaniu szyb?

Otwórz okna. Zwłaszcza, jeśli nie masz w swoim samochodzie klimatyzacji. Otwarcie okien pomoże szybciej wyczyścić zaparowaną szybę. Zimne powietrze z zewnątrz pomoże zredukować wilgoć wewnątrz. Wtedy można zacząć podnosić temperaturę ogrzewania.

klimatyzacja

Co więcej, warto dbać o czystość szyby w naszym samochodzie. Usunięcie drobnych cząstek brudu sprawi, że woda będzie mniej do niej przywierać. 

Nie zostawiaj także mokrych rzeczy w samochodzie – kurtki, parasole, ręczniki dla psów itp. Po prostu zwiększają one problem wilgoci, co oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo zaparowania szyby. Jej usunięcie zajmie więcej czasu.

Jeśli nic innego nie pomaga, spróbujcie skorzystać z pianki do golenia. Wydaje się to dziwne, ale przetarcie wewnętrznej strony szyby tym środkiem może pomóc. Umieść kroplę pianki na szmatce i wytrzyj nią szybę. Następnie wytrzyj szybę czystą szmatką, aby była czysta. Detergent w piance zapobiega skraplaniu się wody i tworzeniu mgły na szybie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News