Młodzi kierowcy wydają się nie być świadomi zagrożeń płynących z aktywności, jakie prowadzą za kierownicą samochodów. Nawet „zwykła” rozmowa przez telefon z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego wiąże się z utratą koncentracji. Jak zatem traktować to, co robi niemal 1/5 kierowców w wieku od 18 do 25 lat?
Telefon w samochodzie
Tysiące młodych kierowców przyznaje się do prowadzenia rozmów wideo za kierownicą samochodu. Niestety, kierowcy nie mają świadomości niebezpieczeństwa związanego z używaniem smartfonów do wykonywania połączeń podczas jazdy.
Rosnąca popularność aplikacji do rozmów wideo, takich jak FaceTime, Facebook Messenger, czy WhatsApp stanowi nowe i wyraźne zagrożenie.
Osoby w wieku od 18 do 25 roku życia są ponad dwukrotnie bardziej skłonne do wykonywania połączeń wideo za kierownicą. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjski automobilklub na grupie obejmującej 3000 kierowców.
Wśród wszystkich grup wiekowych aż 29% procent kierowców przyznało się, że bierze udział w rozmowach głosowych podczas jazdy. Niestety, kierowcy nie zdają sobie sprawy, że przesyłanie filmów, czy branie udziału w wideo rozmowach rozprasza jeszcze bardziej.
To nie jest bezpieczne!
Co trzeci kierowca stwierdził, że korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy. Co ciekawe, aż 80% z nich chce, aby wprowadzić technologię kamer i radarów. Ta będzie w stanie wyłapywać kierowców korzystających z telefonów w sposób nielegalny.
Policja wydała na ten temat specjalne oświadczenie, w którym czytamy: – Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy naraża ciebie i wszystkich innych na ogromne ryzyko. Konsekwencje mogą być katastrofalne.
Komentarzem podzielił się także rzecznik Departamentu Transportu: – Używanie telefonu komórkowego w naszych rękach, zwłaszcza do rozmów wideo, jest nie tylko nielegalne, ale też samolubne i naraża życie.