Puste drogi z powodu pandemii koronawirusa. To ogromna oszczędność pieniędzy

Puste drogi z powodu pandemii koronawirusa. To ogromna oszczędność pieniędzy

Puste drogi

Podaj dalej

Prawie w każdym kraju europejskim zaleca się obecnie do pozostania w domu w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Doprowadziło to do zauważalnego spadku liczby pojazdów na autostradach. 

Zmiana jest tak drastyczna, że wpłynęła również na spadek liczby wypadków samochodowych. Tym samym jest mniej osób rannych oraz zgonów związanych z wypadkami. Prawdziwą niespodzianką jest jednak to, ile pozwala oszczędzić to pieniędzy. 

Mniej wypadków, więcej pieniędzy?

Puste drogi koronawirus

Nowe badanie naukowców z University of California wykazało dwucyfrowy procentowy spadek zarówno ruchu, jak i wypadków w stanie Kalifornia. W niektórych przypadkach liczba ta dochodziła nawet do 50%. 

W liczbach rzeczywistych w przypadku stanu Kalifornia mówimy tutaj o około 15 000 wypadków mniej na miesiąc. A także 6000 rannych lub ofiar śmiertelnych. To niemal 200 osób dziennie, które unikają obrażeń lub – śmierci. 

Ile pieniędzy można zaoszczędzić?

Puste drogi

Mniej samochodów na drodze to mniej wypadków, do takich wniosków nie potrzeba naukowców z USA. Jednak sytuacja finansowa z tym związana jest naprawdę zaskakująca. Mniejsze obciążenie autostrad pozwala zaoszczędzić 40 milionów dolarów dziennie. Daje to prawie 1 miliard dolarów od końca marca. 

Według danych umieszczonych w badaniu, oszczędności zostały „obliczone przy użyciu równoważnych kosztów Federalnej Administracji Dróg dla różnych rodzajów incydentów i ich liczby”. Koszty te obejmują szkody majątkowe, które są spowodowane przez większość wypadków, natychmiastowe leczenie, stracony czas w pracy, kosztowne działania ratunkowe, roszczenia ubezpieczeniowe i koszty życia. 

Zostań w domu

– W naszej najnowszej historii transportu nie ma odpowiednika tak dużych zmian w ruchu pojazdów na naszych drogach krajowych czy lokalnych – czytamy w badaniu. – Dlaczego tak wiele osób wciąż bierze udział w podróżach, które nie są niezbędne?

Bez względu na odpowiedź na to pytanie, badanie wykazało również wzrost średnich prędkości o około 3 – 7 km/h. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News