PILNE! Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy w ruchu drogowym. O czym muszą wiedzieć kierowcy?

PILNE! Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy w ruchu drogowym. O czym muszą wiedzieć kierowcy?

ograniczenie-prędkości-przepisy-unia-europejska

Podaj dalej

Od dziś, 20 maja, wchodzą w życie nowe przepisy w ruchu drogowym dla urządzeń transportu osobistego. Policja zapewnia, że początkowo nie będzie karać mandatami tych, którzy nie przestrzegają nowych przepisów. Warto jednak wiedzieć, jak wyglądają nowe przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. 

Wysoki mandat ale jeszcze nie od dziś

przepisy zmiany kodeks

20 maja wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące urządzeń transportu osobistego – elektrycznych hulajnóg, deskorolek i rolek. Jednym z głównych założeń jest obowiązek jazdy po ścieżce rowerowej, gdzie tylko to możliwe, z maksymalną prędkością 20 km/h. 

Zmiany dotyczą także uprawnień do kierowania elektryczną hulajnogą. Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat nie mogą poruszać się elektryczną hulajnogą poza strefą zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. 

Pierwszy okres od wprowadzenia nowych przepisów będzie pełnił rolę okresu informacyjnego. Policja obiecuje, że początkowo nie będzie karać mandatami, a upominać użytkowników hulajnóg, którzy nie stosują się do nowych przepisów. 

Nowe przepisy regulują e-hulajnogi
fot. freepik.com

Nowe przepisy dla transportu osobistego

W miejscach, w których nie ma ścieżki rowerowej, elektryczną hulajnogą będzie można w drodze wyjątku poruszać się po chodniku. Tutaj nie ma już określonej maksymalnej prędkości, a poruszać się mamy w takim samym tempie, jak piesi, aby nie narażać ich na niebezpieczeństwo. 

W przypadku innych urządzeń transportu osobistego, takich jak deskorolka, wrotki, czy rolki, nie będą potrzebne żadne uprawnienia. 

Najwyższy mandat od 300 do 500 zł będzie można dostać za kierowanie elektryczną hulajnogą na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu przez osobę znajdującą się po spożyciu alkoholu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News