Polscy kierowcy masowo popełniają ten błąd, a wiąże się z nim niestety wysoki mandat. Jesień zawitała już nie tylko do naszego kalendarza, ale także za okna i na drogi. Jak zatem uniknąć mandatu? Przedstawiamy przepisy regulujące to, na jakich światłach powinniśmy, a na jakich nie możemy jeździć.
Mandat i punkty karne – ile?
Jesień to jedna z najgorszych pór roku dla kierowców. Ulewne deszcze, liście na drogach, słaba widoczność – wszystko to przekłada się na gorszą jakość jazdy. Ponadto, liście zalegające na drodze potrafią być często bardziej śliskie od śniegu czy lodu.
To jednak nie koniec złych wiadomości. To co przeszkadza kierowcom najbardziej, to gęste mgły i coraz szybsze zachody słońca. To oznacza, że musimy używać naszych świateł w samochodzie dużo częściej, niż w lecie. Jak robić to poprawnie? Jak regulują to przepisy? Uważaj, bo za niewłaściwe korzystanie grozi ci mandat.
Temat rzeka – światła przeciwmgłowe
Niestety, polscy kierowcy bardzo często nadużywają świateł przeciwmgłowych, nawet jeśli za oknem mamy iście letnią pogodę. Kierowcy, którzy poprawnie korzystają ze swojego oświetlenia, mogą zostać przez to oślepieni, nie mówiąc już o przeklinaniu i złości. Jak zatem uniknąć powodów do drogowej agresji? A przy tym „obejść” mandat?
Światła przeciwmgłowe przednie włączamy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Słabsza widoczność może być spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi, lub innymi przyczynami.
Są jednak wyjątki od tej reguły. Przednich świateł przeciwmgłowych możemy użyć także od zmierzchu do świtu, przy normalnej widoczności. Kiedy? Na krętej drodze i niebezpiecznych zakrętach oznaczonych odpowiednimi znakami.
Z kolei tylne światła przeciwmgłowe powinny być wykorzystywane, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Gdy ta wartość spadnie, a pogoda się poprawi, należy niezwłocznie je wyłączyć.
Kodeks Drogowy: – Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Jaki mandat i ile punktów karnych?
Policja przypomina kierowcom, że niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgłowych może oślepiać innych kierowców. Z tego powodu ważne jest, aby włączać je tylko w wyżej wymienionych sytuacjach.
Niestety, kierowcy w Polsce bardzo często zapominają o tym przepisie i włączają przednie światła przeciwmgłowe jak im się podoba. Nie za bardzo rozumiemy ten trend. Czy tak ich samochody wyglądają bardziej atrakcyjnie?
Zalecamy jednak, aby stosować się do kodeksu drogowego, bowiem za niewłaściwe korzystanie z przednich świateł przeciwmgłowych przyjdzie nam zapłacić mandat w wysokości 100 zł, a do naszego konta zostaną dopisane 2 punkty karne. Policja wyżej „wycenia” złe korzystanie z tylnych świateł przeciwmgłowych, W tej sytuacji zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 200 zł i 2 punktów karnych.